RAP DÜNYASI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Isaura Röportajı

2 posters

Isaura Röportajı Empty Isaura Röportajı

Mesaj  Arda__kolik Salı Nis. 29, 2008 11:20 am

Birçoğunuzun belki ilk defa duyduğu bir isim 'Isaura'. Geçtiğimiz günlerde çıkardığı 'Hodri Meydan' isimli albümü farklı yorumları da beraberinde getirdi. İzmir'de rap yaşantısını sürdüren Isaura ile keyifli bir röportaj sizleri bekliyor.

Hiphop kültürü ve rap müzikle tanışman nasıl oldu?
Çok eski değilim aslında. Yani çok küçük yaşta başlamadım rap dinlemeye. Elbet dinliyordum fakat çok ilgili değildim. Hayatımın her dönemi müzikle dolu ama sanırım rap’e biraz gecikmiştim. 25 yaşındayım ve 4 yıl kadar oldu ilk adımlarımı atalı. Zaten rap i anlamaya başladığımda deparlar gecikmedi. Tam bana göreydi anlatmak! Fazla zaman geçmedi hemen hayatımın bir kesitinden bir şeyler deşip karalamaya başladım veee Mic. !!! Tek değildim. Grubumuz Mabed-i Rap’ ten “Madrebe” ve “Batur” canımdan ve kanımdandır önayak oldular Sağolsunlar Aslında onlar girdi kanıma.

Hodri Meydan albümü 5 şarkı, 1 intro ve 1 skit'ten oluşuyor. Önümüzdeki günlerde çalışmalarının devamı gelecek mi?
Evet Hodri Meydan çok fazla trackli bir albüm olmadı. Kasten olmadı çünkü az ve öz olsun istedim. Devamı Tabiî ki gelecek. Ama şu aralar pek fırsat bulamıyoruz. Mabed-i Rap olarak bir projemiz var onu tamamlayacağız ilk fırsatta. Bunun dışında feat'ler olacak. Durmak yok yani…

Albüm hakkında yapılan yorumların genelinde flowların beğenilirken kayıt kalitesi tartışılıyor. Mabed-i Rap stüdyosu altyapı olarak yeterli mi sence?
Alt yapı dediğiniz şey alet edevattır daha çok. Bunlar da eşittir para demektir. İmkanlarımız doğrultusunda tabii ki studyomuzu geliştireceğiz; ki kötü değiliz. Tek eleştirilen kayıt kalitesi olsun. Sesim flow'larım ya da sözlerim eleştirilseydi kendimi üzerdim ama bu duruma pek aldırış etmiyorum açıkçası. Zamanla her şeyin çok iyi olacağını umuyorum.

Albümdeki şarkılardaki farklı tarzlar dikat çekiyor. Stilini nasıl tanımlıyorsun?
Evet albümdeki her track’in tarzı farklı. Biraz da belli bir kalıba sıkışıp kalmak istemeyişimden kaynaklanıyor. Aslında tanımlamaya çalışmıyorum bu durumu. Tabii ki yazdıklarımda yönüm belli fakat o gün ne hissedersem, içimden ne gelirse onu yazıp onu okuyorum. Anlaşılabiliyorsam ne mutlu bana.

İzmir'deki rap ortamından memnun musun?
Aslında ne memnunum ne memnun değilim ortası bir şey. Bana sıkıntı olacak durumlar yok, akabinde haz veren durumlar da olmuyor pek; ki en çok üreten şehirlerden biriyiz. Saygı duyduğum isimler de var çok sevdiklerim de. Kesinlikle çok samimi bir ortam ama bir şeyler eksik gibi sanki. Bu da bizlerin elinde. İyi projeler ve organizasyonlar yapmalıyız ki daha çok birleşip daha iyi işler yapalım.

Graffiti ve break dans hakkında düşüncelerin neler?
Her ikisine de hayranlıkla bakıyorum. Gerçekten herkesin harcı değil. Gerçi hiphop kültürünün her dalı ayrı bir meziyet. Bu ortamın içinde bulunmaktan çok büyük mutluluk duyuyorum. Break dansa hiphop kültüründen haberi olmayan insanlar bile büyük hayranlıkla bakıyorlar. Ben de icra etmek istiyorum ama nasip bakalım, kolay iş değil zamanla… Grafiti içinse üzüldüğüm tarafı yasak olması. Böyle bir sanat için bu tarz kurallar komik geliyor. Görüntü kirliliği değil harikalar yaratılıyor. Düşünce kirliliği olanlar iyi baksınlar, uyansınlar. graffiti Daha çok gelişmeli ve yapanlara imkan sağlanmalı diye düşünüyorum. En azından belli bölgeler belirlenmeli. Ben kendi adıma bunun için çaba sarfediyorum.

Takip ettiğin isimler var mı? Dinleyici ve üreticiler hakında neler söylemek istersin?
Ben rap'e müzik olarak bakmak lazım diye düşünüyorum. Herkes böyle düşünmüyor. Hem iyi yazmak lazım hem iyi yorumlamak lazım ve sesinin kaliteli olması lazım ki iyi denilebilsin. Bu saydıklarımı bir arada bulmak biraz güç. Var tabii ki hayranlıkla yeni çalışmalarını beklediğim kişiler. Tabi bunun yanında dinleyip de ne olduğunu anlayamadığım saçma sapan boşuna çabalayanlar da var. Ama eminim ki şu an rap iyiye gidiyor. O yüzden rap'i bu işin erbapları yapmalı. Herkes rap yapmasın abi. Dinleyenler de iyiyi kötu ayırıp destekçisi olsun. Kötüleri de durmayın eleyin.

Son bir senedir, underground'da bir mixtape yapma modası olduğunu görüyoruz. Sen bu mixtape konusu ile ilgili ne düşünüyorsun?
Açıkçası hiç bir şey düşünmüyorum bu konuda. İsteyen istediğini yapar. Umrumda değil. Önemli olan ortaya iyi bir iş çıkması. Ama benim böyle bir düşüncem yok. Olanlara da başarılar dilerim.

İzmir'de rap üretmeye devam eden biri olarak konserlerle aran nasıl?
Etkinliklerde İsaura ismini görecek miyiz?
Konserlerle aram fena değil fırsat buldukça yer alıyoruz Mabed-i Rap olarak. İşin kötü tarafı çok fazla bir talebin olmaması. Ama en azından aynı yolda yürüdüğümüz arkadaşlarla bir araya geliyoruz konuşuyoruz, paylaşıyoruz. Bundan sonra da elimden geldiğince tüm hiphop etkinliklerinde yer alacağım . Lakin İzmirliler'den daha fazla destek bekliyoruz bu konuda. İnsan sevdiği şeyin arkasında durmalı değil mi ?

Son olarak söylemek istediklerin...
En başta ilginizden dolayı teşekkür ederim. Hip Hop gerçekten olağanüstü bir kültür. Fakat çok fazla yanlış durumlar ortaya çıkabiliyor, insanlar yanlış yorumlayabiliyor. Bu dertten muzdaripim ve bunun önüne geçmeliyiz diye düşünüyorum. Elimizden geldiğince dinlemeli, dinletmeli ve anlatmalıyız. Diğer ülkelere göre bizim rap'te anlatmak istediklerimiz çok farklı, aslında olması gereken bu. Boş şeyler anlatmıyoruz. Kimse kimseye kötü örnek olmadan ön yargısız ve kompleksiz bakmalı ve sonrasında bırakın su akar yolunu bulur. Herkese bu yolda başarılar dilerim. Allah herkese hayırlısını versin. Sağlıcakla kalın
Arda__kolik
Arda__kolik
moderatör
moderatör

http://www.smf123.net/s1/crazyfrm/

Isaura Röportajı Empty Geri: Isaura Röportajı

Mesaj  ...Rapfon... Ptsi Mayıs 05, 2008 1:25 pm

okumuştum önceden ama yindese çok saol Wink
...Rapfon...
...Rapfon...
Admin
Admin