Rapçi Biyografileri...

Aşağa gitmek

Rapçi Biyografileri... Empty Rapçi Biyografileri...

Mesaj  ...Rapfon... Bir Cuma Mayıs 09, 2008 5:36 am

A

Ayben

22 Eylül 1982'de İstanbul Üsküdar'da doğan Ayben İlköğretimini babası Danyal Bey ve abisi Ceza gibi ilkokulu Bağlarbaşı İlköğretim Okulunda tamamladı.

Liseyi ise Üsküdar Cumuhuriyet Lisesi'nde.Şu anda Açık Öğretim Üniversitesi'nde işletme okumakta.

şu günlerde yeni albüm hazırlıklarında.

Seslendirdiği şarkılar..

1999 Nefret - Meclis i Ala Yüzyüze
2000 Nefret - Anahtar Doğru Olan Zordur
2001 Narcotic - Beyaz Karanlık Doğuştan Katil
2004 Ceza - Rapstar Sinekler ve Beatler , Araba
2005 Aylin Aslım - Gulyabani Gelinlik Sarhoşluğu
2005 Fuat - Her Ayın Elemanı İllegal , Ayben'de
2005 I-Ben Underground
2005 Mihenk Taşı Sukutu Hayal
2006 Ayben Günlerin Ağlak
2006 - Kadıköy Acil Bekler
2006 - Understation Jingle
2006 - Rap Benim
2006 Nil Karaibrahimgil Peri
2006 Emre ft. Ayben Yetenekoloji


Aşağıdaki etkinliklerde ve konserlerde yer aldı

Gebze Hiphop Time Party
Studio Live Ceza Konseri
Onyedi Rock Festivali 2
Peyote
Converse Unimayfest
Hiphoplife boom
HIP HOP & BEYOND 1 / KREUZBERG - KADIKÖY JAM
İstanbul Hiphop Festivali 2
Ceza Bursa Konseri
Izmir Fest 2006
Yeditepe Üniversitesi Bahar Senliği
Hiphop Underground Live 2
İstanbul Hiphop Festivali - Maslak / Venue (Burada RZA ile sahne aldı)
h2000 Hiphop Festivali
Fight of free Stylers 1 ve 2
Rock'N Coke 2005
İstanbul Hiphop Festivali 2005 (Levent Gösteri Merkezi)
Aylin Aslım ile Fanta Türkiye Turu
Prodigy Konseri Alt Sanatçı
Cream Fest
Harley Davidson Fest
Yeni Melek Ceza Konseri
Babylon Ceza Konseri
Buzhol Ceza Konseri
İndigo Ceza Konseri
Manastır Ceza Konseri
Old City Ceza Konseri
Kemancı Underground Party
Ankara Migros Ceza Konserleri
Antalya Hiphop Festivali
Mimarsinan Festivali
Almanya Konserleri


Tv Programları ve Filmler
5N 1K
Televizyon Makinası
Beyaz Show
Crossing the Bridge - Fatih Akın 2005
Ceyhun Yılmaz Show Cine5
Dream TV Ceza Weekend
Kanal D Çocuk Klübü


--------------------------------------------------------------------------------

Arka Sokak

Arka Sokak 1998 senesinde üç arkadaş tarafindan Hengelo / Hollanda'da kurulmustur. Producer Has, rapper; MC SYCO ve DMC JUICE. Grup üyeleri bundan önce hepsi zaten degisik muzik dallarinda aktiflerdi. Sene 2000 'de DMC JUICE özel sebepler yüzünden grupdan ayrilmistir ve buda grubu haliyle etkilemistir.

Bir yillik aradan sonra MC SYCO kardesi olan H-Kan'ni yanina alip back up olarak tekrar sahne almistir! Ama bu arada grup içinde olup biten tatsizliklar Hasani demotife etmistir ve Arka Sokak la yollarini ayirmistir. Suanda Arka Sokak degisik producerlerle anlasmaktadir! Ve bu yolda iddiali olduklari belli. Ölmek var durmak yok !


--------------------------------------------------------------------------------

Abluka Alarm

ABLUKA ALARM GRUB'U 2000 YILINDA KURULMUŞ OLUP,3 YILDIR PROFESYONEL OLARAK RAP MÜZİK YAPMAKTADIR.GRUP LAEDRİ VE SAVAŞ'TAN OLUŞMAKTIR.ABLUKA ALARM YAPMIŞ OLDUĞU ÇALIŞMALARI 2003 YILINDAN İTİBAREN, SAMSUN VE DIŞIDAKİ BİR ÇOK KONSER VE ETKİNLİKTE GÖSTERMİŞTİR,BUNUN YANI SIRA,TÜRKİYENİN GELMİŞ GEÇMİŞ EN İYİ RAP TOPLULUĞU OLAN KUVVETMİRA BÜNYESİNE 2003 TE KATILMIŞTIR.


--------------------------------------------------------------------------------

B

Barikat(Jöntürk)

Bugün Türkiye’nin en çok tartisilan gruplarindan biri olan ve 2002 yilinda yayinladiklari ilk albümleri ‘Günesin Çocuklari’ ile Türkiye Hiphop hareketininin yönünü, tümden degistiren Barikat, 1996 yilinda Jöntürk öncülügünde, sivil bir gençlik hareketi olarak Günesin Çocuklari adiyla Bursa’da kuruldu.

Uzun bir süre sonra, 40’i askin kemiklesmis kadrosuyla, 2001 yilina dek, yüzlerce söylesi, konferans, tiyatro ve film gösterileri, müzik ve siir dinletileri düzenleyerek toplumsal dönüsüme katkida bulunmaya çalisti.
Bursa Amatör Yazarlar ve Sanatçilar Dernegi’ni kurdu. Simurg Yayinevi’ni ve ‘Bursa Gençlik Merkezi’ni açti.
Sokak çocuklari, uyusturucu, aids, çevre kirliligi, rütük, parali ögrenimi, savas, terör ve siddete karsi; irk, din, dil, mezhep, sinif, yas, cinsiyet, cinsel yönelim ayrimciliklarina karsi pek çok protesto eylemleri düzenledi.
Uzun yillar, Günesin Çocuklari adiyla bir kültür sanat / düsün dergisi yayinladi.

1996 yilindan itibaren start verdikleri 1. Günesin Çocuklari Türkiye Dans Yarismasi ile birlikte, tüm alternatif gençlik hareketlerine destek vermek amaciyla, rap, rock, punk, halk müzigi etkinlikleri projelerini hayata geçirmeye basladi.
Düzenledikleri yüzlerce organizasyonla, binlerce gencin sahne alarak kendisini ifade etmesine katkida bulundu.

1997 yilinda, Jöntürk, Mutlu, Ayhan, Kus, Hasan, Alper kadrosuyla yolarina rap müzik yaparak devam etti.
Türkiye’de hiphop kültürünün saglikli gelisimi amaciyla, Türkiye’nin ilk ve tek ‘Hiphop Kültür Merkezi’ni açti.
1998 yilinda Radyo Press’te, ‘Kuslara Yem Veriyoruz’ adiyla Türkiye’nin ilk hiphop/rap programi yapti.
Bursa’da, Rapor2, Nefret, Umut Ertek, Lewo, Karakalp, Kanun, İzmir Youg Energy Crew, Takım 34, Bursa City B-Boys, Dream Night Breakers’ın gibi pek çok hiphopin pek çok kez konserlerini düzenleyerek sesini duyurmasina katkida bulundu.
Yeni rapperlarin seslerini duyurmalarina katkida bulunmak amaciyla ‘Microphone Control Türkiye Rap Yarismasi’ni; Türkiye’nin ilk ‘Hiphop Festivali’ni; ‘Boys Of Sun Türkiye Hiphop Oscarlari’ni; bes yil boyunca geleneksel ‘Günesin Çocuklari Türkiye Dans Yarismasi’ düzenledi.

1999 yilinda, kadro degisikligine giden grup, 2000 yilina dek, Jöntürk, Elçi, Çiglik, Kus olarak yoluna devam etti.

2000 yilinda, Jöntürk, Murat Pakten, Yargi ve Refleks‘ten olusan yeni kadrosuyla 2002 yilinda Zihni Müzik’ten ‘Günesin Çocuklari’ adli ilk albümlerini yayinlayarak, bu albümleriyle ortaya koyduklari sosyal, kültürel ve politik tavirla, Türkiye’de caka satmak, bögürmek ve küfretmek olarak görülen ‘Underground’ ve ‘hard core’ rap anlayisini yeni bastan yazip, Türkçe rap’in yurt genelinde kökten degisimini sagladi.

Egemen kültür karsisinda, toplumun ezilen, dislanan, dudak bükülen kesimin çigligini haykiran Barikat, yazdiklari derin ve anlam yüklü balyoz gibi sert liriklerinde, devleti, hükümeti, basbakani, fasizmi, militarizmi, irkçiligi, milliyetçiligi, savasi, siddeti, terörü, her türlü ayrimciligi, kokusmus egitim ve saglik sitemini, varolan geleneksel aile kurumunu, tüketime ve sömürüye dayali müzik sektörünü korkusuzca topa tuttu.
Sinirsiz, özgür, esit evrensel bir dünya için, albümlerinde, Yunus Emre, Hacı Bektas, Jack London, Mevlana, Babailer, Spartaküs, Pir Sultan Abdal, Bruno, Dadaloglu, Mustafa Kemal ******, Sef Seattle, Asik Veysel, Ruhi Su, Galilo, Yasar Kemal, Einstein, Asik Mahsuni Serif’e selam yollayan Barikat, etnik enstrümanlari hiphop rap müzikte kullanmayi küçültücü bulanlara karsin, kimi parçalarinda baglama, bendir, kavala, kanun, darbuka, ney ve zurna’yi cesurca (inatla) kullanarak, ilk kez ‘Anadolu hiphop’ kavramini ortaya atti.

Bu arda, grubun beyini olan Jöntürk’ün, ‘Kediler Cumhuriyeti’, Dünyaya Gelmeme Hakki’, ‘Barisa Son Çagri’, ‘Siyah Göldeki Genç Kirmizi Baliklar’ adli kitaplarindan sonra, Türkiye’de hiphop kültürü üzerine yazilan ilk kitap olan ‘Bir Gençlik Çigligi Hiphop Kültürü’ adli kitabini, 2003 yilinda, Akyüz Yayin Grubu’ndan yayinladi.
Sosyal, kültürel ve politik muhalif duruslariyla, Türkiye’nin ilk halk konserlerini, yardim ve dayanisma konserlerini veren grup olan Barikat, Kayseri, Sivas, Adana, Gaziantep, Konya, Corlu, Isparta, Mersin, Canakkale, Eskisehir, Denizli, Silivri, Kocaeli, Gökçeada, Yalova, Cınarcik, İstanbul ve Bursa gibi yurdun dört bir yaninda verdikleri yüzlerce halk konserleri, yardim konserleri, dayanisma konserleri, protesto konserleri ile yüz binlerce insana seslenen tek hiphop grubu olmayi basardi.

2003 yili sonunda, 120 yillik deneyimiyle, dünyanin en saygin müzik firmalarindan biri olan EMI’den, Erol Büyükburç, Sahsenem, Anima, Turbo, Maho-b, Halil-b, Sentez, Tolga Aksoy, Buldozer featleri bulunan ‘Hava Su Toprak Ve Ates’ adli ikinci albümlerini yayinlayarak, gerek altyapisi, gerek baskaldirici edebi lirikleri, gerekse kullandiklari farkli vokal teknikleriyle tüm yurtta genis ses getirmekle birlikte, alternatif müzik elestirmenleri ve yazarlarinin övgüsünü kazanarak tüm ulusal basinda büyük ses getirdi.

Bu arada, Türkiye hiphop hareketinde, yeni yeni rapperlarin ortaya çikmasini ‘wack mc’ söylemiyle engelleyen; farkli seslere, çok seslilige ‘çatlak sesler’ söylemiyle saldiran; hiphopi -bögürme, küfür, bidi bidi edebiyati, ahkam kesme, caka satma, sidik yaristirmalarla- halktan kopararak hafta sonu partilerine ve internet atismalarına mahkum eden; hiphopin evrensel durusuna karsin irk, din, dil, mezhep, sinif, cinsiyet ve cinsel yönelim ayrimciligi yapan çikar gruplarina karşi verdigi siki mücadeleyle de taninan Barikat, bu girisimine karsi, bu çikar gruplarinca ugradigi çirkin hakaret ve karalama kampanyalarina karsin, bu konudaki kararliligini sürdürüyor.

İkinci albümlerinde bulunan Özbek sanatçi Şahsenem ile düet yaptiklari ‘Geceler Günlerimi Gömer’ adli parçaya ilk profesyonel kliplerini çeken Barikat, ‘F Tipi Dünya’ parçasina da çektikleri son derece politik klip sansüre ugrayarak yayinlandi.

Su an, 6 ekim 2004’te raportaj.com katkilariyla, Maho-b, Doga, Deli Mc, Makale Crew, Dirilis, Ghetto, Karamurat, Barıs, Kan-ka, Gri, Canhür / Mc Zehir, Korkut, Kaptan, Sansar, Sektör2 gibi pek çok rapperin seslerini duyurmalarini saglamak amaciyla Zihni Müzik’ten ‘Anadolu Kaplanlari’ adli toplama albümü yayinlamaya hazirlanan Barikat’tan Jöntürk, 2004 yili sonu, ‘Yeraltinda Savas Var’ adli yeni kitabini yayinlamaya hazirlaniyor.


--------------------------------------------------------------------------------

Bektaş Ve Sırtlan

Satırlarımıza Başlamadan” SONY BMG TÜRKİYE’den yayınlanacak olan ilk Türkçe rap albümüdür. Berlin’de yaşayan ve bugüne kadarki çalışmalarıyla Türkiye’deki rap dinleyicileri tarafından da
takip edilen iki Türk “rapper” Bektaş ve Sırtlan’ın birlikte ilk albüm çalışması olan
“Satırlarımıza Başlamadan” dinleyicisi ile buluştu.

Bektaş ve Sırtlan mektuplarını Türkiye’ye gönderiyor.

Küfür etmeden, sataşmadan, bağırmadan. Sadece yaşadıkları hayatın zorluklarını eleştirerek,
umut vererek, özeleştiri yaparak, özür dileyerek ve teşekkür ederek...

Adana’dan Zonguldak’a kadar sevgilerini ve özlemlerini dile getirerek...

90’ lı yılların başında Türkiye’ye özellikle Almanya’da yaşayan Türk gençleri aracılığıyla gelmeye başlayanve yaklaşık 15 yıl içerisinde hızla gelişerek kendisine ciddi bir kulvar oluşturan Türkçe Rap müziği hızla yeraltından yerüstüne çıkıyor. Uzun yıllardır Rap müzik çalışmalarına aktif bir şekilde devam eden
Bektaş ve Sırtlan şimdi birlikte yaptıkları ilk albüm çalışmaları SATIRLARIMIZA BAŞLAMADAN ile
müzikseverlerle buluşuyor.

Bektaş ve Sırtlan mektuplarını rap vokallerle okuyor!!

Satırlarımıza Başlamadan isimli albümlerinde Bektaş ve Sırtlan mektuplarının her birini (şarkı sözlerini) kendileri yazdılar ve rap vokallerle seslendirdiler .Albümdeki tüm besteler ise aynı zamanda albümün prodüktörü de olan Akşit Uğurlu’ya ait. Bu iki Türk genci şarkı sözleriyle veda eden, özür dileyen, hasret çeken, teşekkür eden mektuplar gönderirken diğer yandan eğlenceli sözleri, ritmik şarkıları ve albüme renk katan skit’leriyle (şarkı aralarında yer alan eğlenceli diyaloglar) müzikseverleri kucaklıyor.

Geleneksel Türk Müziği melodileri ile hip hop ritimlerinin, modern alt yapılarla etnik enstrumanların başarılı senteziyle albüm geniş bir dinleyici yelpazesine hitap etmeyi başarıyor.

18 şarkıdan oluşan albümde camiadan çok önemli bir ismin de desteği var!

Türkiye’de hip hop kültürünün gelişimine her daim katkıda bulunan ve çalışmalarıyla hip hop camiasında saygın bir yeri olan Tunç “Turbo” Dindaş albümün oluşumunda başından sonuna kadar tüm birikimiyle gönülden destek verdi. Hatta, grubun orijinal logosunu da bizzat kendisi hazırladı.

Albümün çıkış şarkısı “Ağlarım” aynı zamanda albümün en hüzünlü mektubu.

Bektaş ve Sırtlan’ın yok yere hapishaneye düşmüş bir arkadaşlarına gönderdikleri mektubu ve aldıkları cevabı anlatan şarkı şu günlerde Böcek Yapım yönetmenlerinden Yusuf Pirhasan tarafından çekilen klibi ile müzik kanallarında dikkat çekiyor. İstanbul’un tarihi semtlerinden Balat ve Arnavutköy’de çekilen klip, şarkının tüm hüznünü görsel olarak da başarıyla yansıtıyor. Radyolarda da duymaya başladığımız şarkının vurucu nakarat vokali ise Tuğba Barsu’ya ait.

“Satırlarımıza Başlamadan” baştan sona özenle hazırlanmış bir mektup koleksiyonu adeta…

Almanya’da yetişmiş en iyi Türk “rapper”lardan ikisini ilk defa bir araya getiren, müthiş altyapılarla, ustaca yazılmış sözlerle son derece zengin bir rap albümü.
...Rapfon...
...Rapfon...
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 126
Kayıt tarihi : 23/01/08
Yaş : 24
Nerden : Bursa

http://undergroundrap.forumdizini.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Rapçi Biyografileri... Empty Geri: Rapçi Biyografileri...

Mesaj  ...Rapfon... Bir Cuma Mayıs 09, 2008 5:39 am

C

Ceza

Ceza, 1977 yilinda Üsküdar/İstanbul’da dogdu. Rap müzige olan ilgisi ilkokul yillarinda sira arkadasindan ödünç aldigi kasetlerle basladi. Ceza tabii ki gerçek ismi degil, bu onun hiphop’ta kullanmak için seçtigi yada daha dogrusu kazandigi bir lakap! Katildigi hiphop partilerinde, Freestyle rap (yani o an sahneye çikip müzik esliginde, o an yazilan sözlerle rap yapma) yarismalarinda her zaman birinci olan Ceza için diger yarismacilar hep “eyvah Ceza’miz geldi” diyorlarmis ve bunun sonucunda, o da Ceza’yi lakap olarak kullanmaya baslamis.

Gençlik yillarinda, çesitli projelerde yer alan Ceza, 1998 yilinda Dr. Fuchs ile bir araya gelerek “Nefret”i kurdu. Kendi çabalariyla yaptiklari deneme kayitları sonrasinda “Yeralti Operasyonu” isimli toplama Türkçe Rap albümünde yer aldilar.

“Yeralti Operasyonu”nda en çok ilgi çeken grup olan “Nefret”, kisa bir süre sonra Hammer Müzik ile anlasarak ilk albümü “Meclis-i Ala İstanbul”u yayinladi. Albümün hit parçasi “İstanbul” için çekilen videoklip birçok yerel ve ulusal TV kanalinda yayinlandi. Albüm sonrasi Türk ve Yabanci basindan olumlu elestiriler alan “Nefret”, H2000, J&B Dance Festivali ve Avrupa Müzik Festivali gibi büyük organizasyonlarda sahne aldi. “Meclis-i Ala İstanbul” albümleri Hammer Müzik’in distribütörleri tarafından Türkiye ile ayni anda Avrupa’da da piyasaya sürüldü. Özellikle Türkçe Rap’in büyük ilgi gördügü Almanya’da Türkiye’den çikan bir grup için yüksek bir satis rakamina ulasti.

İkinci albümleri “Anahtar” için İstanbul’da Digitalmix stüdyosunda kayida giren “Nefret”, çalismalarini 2001 yilinin Temmuz ayinda tamamladi. Cartel grubundan Erci E, Wu Tang Clan için yaptigi featuring ile büyük isim yapan Bektas, Megalomaniax grubundan Kader K, ve “Gerçek Kal” albümüyle adından söz ettiren Fresh B’nin de konuk oldugu albümde scratch’ler Almanya’nın ünlü DJ’leri DJ Rocky ve DJ Ness tarafindan atildi

Türkiye’de yasanan ekonomik kriz ve Dr. Fuchs’un ani sekilde askere gitmesi sonucu istenilen promosyonun yapilamamasina ragmen “Anahtar” çok yüksek bir satis rakamina ulasti ve Nefret’in Türkiye’nin en çok satan ve Dünya’da en çok taninan Türkçe Rap grubu olmasini sagladi!

Dr. Fuchs’un askere gitmesinin üzerine, Ceza uzun süredir üzerinde çalistigi, solo albüm projesine hiz verdi. Prodüktör olarak Silahsiz Kuvvet’ten Dj Mic Check’i seçen Ceza; ilk solo albümü “Med-Cezir”in kayitlarini Kuvvet Mira ve Digitalmix stüdyolarinda gerçeklestirdi.

Solo albüm çalismalari devam ederken Türkiye’de pek çok konser veren Ceza, 2002’nin Mart ayinda ilk yurtdisi konserini de İsveç’te gerçeklestirdi. İsveç’te yasayan Türklerin yanisira İsveç’li müzikseverlerinde yogun ilgi gösterdigi konser çok başarili geçti. Ceza, İsveç seyahatinde ayrica İsveç’in en önemli hiphop gruplarindan Fjarde Varlden ile birlikte bir parça kaydetti. Bu parça Fjarde Varlden’in “Tamam” adli single’inda yeraldi ve İsveç’te CD ve LP olarak piyasaya çikti.

Haziran 2002’de “Med Cezir” piyasaya çikti. Albüme adini veren “Med Cezir” parçasina daha önce Levent Yüksel, Mirkelam gibi sanatçilara çektigi videokliplerle ünlenen yönetmen Murad Küçük tarafindan profesyonel bir video klip çekildi. Klip müzik kanallarinda dönerken, Ceza ayrica ulusal kanallarda haber bültenlerine ve çesitli TV programlarina konuk oldu. Tüm günlük gazeteler (Hürriyet, Milliyet, Sabah, Cumhuriyet, Vatan vs.), aylik dergiler (Blue Jean, Cosmo Girl, Aktüel, İstanbul Life vs.) özel röportajlarla yer verdiler.

Albüm sonrasinda Türkiye’nin dört bir yaninda konserler veren ve H2000, RockIstanbul gibi önemli organizasyonlarda yer alan Ceza ayrica yurtdisinda Almanya, Hollanda, İsveç, Norveç, Belçika gibi ülkelerde sahne aldi.

Ceza, Mart ayinda Mitsubishi Lancer için bir radyo reklamini seslendirerek tekrar gündeme geldi. Reklamin çektiği büyük ilgi üzerine devam bölümleride kaydedildi.

İkinci albümünü hazirlayan Ceza, bu arada Candan Erçetin, Mercan Dede ve Burcu Günes’in albümleri içinde düetler kaydetti ve bu düetlerle de ses getirdi.

2004 yilinin sonlarina yaklasirken Ceza, Rapstar albümünü piyasaya sürdü, albümde 22 track bulunuyordur, albüm genelde basarili bir perspektif çiziyor, farkli beat´ler üzerinde de rap yapilabilecegini kanitlamaya çalisiyor adeta, sarki sözleri çok ince elenmis sik dokunmus, bazen bir sözlüge ihtiyaç duydugumuz anlar oluyor ama yine de mesajlar dogru kanallara ulastirilmis gözüküyor, rap camiasina atiflarda bulunulmus,dokundurmalar yer yer göze batiyor, ama bir "diss" mantigiyla degil, daha çok yeri gelince söylenmis dokundurmalar, sonuç olarak Ceza´dan beklenebilecek kalitede bir çalismanin ürünü. Albümde Sahtiyan, Fuchs, Fuat, Ayben, Mic check, bu projede sanatciya eslik eden isimlerdir.


--------------------------------------------------------------------------------
CashFlow

Cash flow Grubu 2000 yılında Dj çağdaş ve Volkan tarafından kurulmuş olup,kuruluş tarihinden çok kısa bir süre sonra bünyesine Hakan mc'yi dahil etti. Bir çok gruba ve şahısa kendi studyolarında altyapı ve vokal desteği sağladı. Bu güne Kadar altı tane underground albüme imza atan Cash flow grubu kısa sürede Dinleyicilerin beğenisini kazanmayı başardı...

Çağdaş Küçükaydın

24.11.1983 Yılında İzmir Bornova'da dünyaya Gelen çağdaş KÜÇÜKAYDIN, rap müzik ile orta okul çağlarında tanıştı.1998 yılında amatör olarak müzik hayatını başlatan çağdaş,iki yıl içinde kendini geliştirerek,Cash flow grubu'nu,orta okul yıllarından tanımış olduğu,Volkan KANYILMAZ ile kurdu. Şu an Ege Üniversitesinde Yüksek öğrenimini sürdürmektedir.

Volkan Kanyılmaz

21.11.1985 Yılında Almanya Frankfurt'ta dünyaya geldi.Orta okul çağlarında rap müzikle tanışan volkan 2000 yılında Cash flow bünyesinde parçalarını kaydetmeye başladı.Bugüne kadar Bir çok grub'a ve şahısa vokal, kayıt ve altyapı desteğinde bulundu.Şu an Ege Üniversitesinde Yüksek öğrenimini sürdürmektedir.--------------------------------------------------------------------------------

Cartel

Ilk olarak 1995 yilinda tanidigimiz grup yada proje, Karakan, Erci E, ve Da Crime Posse´den olusuyor. Cartel yine kendi adlarini tasiyan albümleriyle kimsenin bugün bile yapamadigini yaparak 500bin den fazla satti. Cartel parçasina birde video klip çeken ekip yine 95 yilinda Türkiye´nin her yerinde konser verdi. Bu albümün ardindan hemen bir Cartel remix albümü geldi. Fakat dagitimi iyi yapilamadigi için pek fazla ilgi görmedi ve sadece mc formatinda çikti. 95´den sonra Cartel projesine ara verildi ve proje içindeki ekipler kendi solo albümlerini çikartmaya basladilar. 1998 yilinda Cartel´den Erci E, Bektas´la birlikte olarak Peter Maffay adli ünlü rocker´la düet yaptilar. "Maffay´la Cartel" adli bu single hala piyasada bulunmakta.

_________________
Rapçi Biyografileri... Sago19vj9


Düşman kelimesini arkadaşlık sıfatı taşıyanlardan öğrendim...

Rapçi Biyografileri... 44263f4b17ki7bp1
...Rapfon...
...Rapfon...
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 126
Kayıt tarihi : 23/01/08
Yaş : 24
Nerden : Bursa

http://undergroundrap.forumdizini.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Rapçi Biyografileri... Empty Geri: Rapçi Biyografileri...

Mesaj  ...Rapfon... Bir Cuma Mayıs 09, 2008 5:39 am

D

Derin Darbe

Derin Darbe 1995 Yılında Cartelin Türkiyede çıkarmış olduğu albümle Türkçe rapin yapılabilirliğini göstermesi ile Rap yapmaya yönelen Erkan ve Özgür adında iki kardeş tarafından 1998 de kuruldu. 1998 yılında istanbulda Fars dili ve edebiyatı okuyan arkadaşları Yunus Özyavuzun FastTracker adlı programı getirmesi ile müzik yapmaya başlayan gurup.2002 yılına kadar bilgisayar teknolojisinin yetersizliği ve maddi imkansızlıklar nedeni ile istediği sonuca ulaşamadı.Ancak 2002 yılından sonra daha verimli sonuçlar elde eden ve kendini geliştirdiğine inanan grup profesyonel olarak albüm çalışmalarına girdi.Daha sonraki yıllarda Almanyadan Fuatın Reason 1,0 adlı programı önermesi ile ufkunu genişleten grup artık kendi beatlerini yapmaya başladı.2005 yılında kapağından klibine kadar herşeylerini kendi hazırladıkları ilk albümleri Karamsar Naraları bitiren gurup şu an ikinci albümleri Ortometri üzerinde çalışmakta.


--------------------------------------------------------------------------------

Dumanyak

Duman İzmir'li bir rapper.Uzun süredir undergroundda rap yapan Duman ilk albümü Krallar Yer Altında Yaşar'ı piyasaya underground olarak sürdü.DAha sonra yine İzmir Coast ekibi ile bir featuring yaptı ve bu parça Tetik'in ''T'' adlı underground albümüne girdi.Duman yeni grubu Rap Ordu ile gelmeye hazırlanıyor.


--------------------------------------------------------------------------------

DeJavu

DEJA-VU 1999’un Ekim ayında Cenk Sönmez (gitar), Kerem İşeri (vokal), Ahmet Türk (davul) ve Mansur Asrar (bas) tarafından kuruldu. Grup, bilinen şarkıları yorumlarayarak işe başladı. Bir süre sonra beste çalışmaları başladı. İlk bestenin adı “Hope” idi. Mansur Asrar’ın (bas) geçirdiği kaza ve sonrasındaki ameliyatı nedeniyle çalışmalara ara vermek zorunda kalındı. 2000 yılının Mart ayında çalışmalara tekrar başlandı.. Grubun önceliği var olan şarkıları yorumlamak yerine kendi bestelerini yapmaktı. Bu nedenle bestelere ağırlık verilmeye başlandı. Konserler vererek insanlara bu müziği dinletmek amaçlandı. Ortak bir beğeniyle gruba keman da eklenmesine karar verildi. Daha sonra darbuka (Kerem Öktem) ve bağlama (Kıvanç Şenol) da gruba dahil oldu. Bu farklı müziğin ilgi çekeceği şüphesizdi. DEJA-VU ilk konserini 2000 yılının Kasım ayında verdi ve konserden sonra da ilk demo CD’sinin kayıtlarına başladı. “Star” ve “Nothing” adlı iki parça kaydedildi fakat bu demo piyasaya sürülmedi. DEJA-VU, 2001 yılının Mart ayında Türkiye’nin önemli rock gruplarından Kurban’ın ön grubu olarak Ankara - Saklıkent’te sahne aldı. Bu konser DEJA-VU’nun ilk büyük deneyimi oldu. Konserden sonra Kerem İşeri (vokal) kendi özel sebepleri nedeniyle gruptan ayrıldı. Yaz tatilinden sonra DEJA-VU, çalışmalarına birkaç eleman değişikliğiyle devam etti. Davula Ahmet Türk’ün yerine Güntaç Özdemir geldi. Yeni bas gitarist Erce Tümerk (PNF vokalisti), yeni vokalist ise Mansur Asrar oldu. Grubun kemancısı Ceren ise eğitimi nedeniyle gruptan ayrılmak zorunda kaldı. Yeni kadrosuyla DEJA-VU, ilk konserini 2002 yılının Ocak ayında Ankara - Saklıkent’te verdi. İzleyenlerden alınan olumlu tepkiler grubu daha büyük amaçlara yöneltti. Fakat tam işler yolundayken Cenk Sönmez’in (gitar) sağlık sorunları yüzünden çalışmalara tekrar ara verildi. Bu sırada diğer elemanlar başka projelerle müzik hayatlarını sürdürürken, bağlamacı Kıvanç Şenol da askere gitti. 2002 yazında Cenk Sönmez (gitar) ve Mansur Asrar (vokal) DEJA-VU’yu tekrar toparlamak istediler fakat eski elemanlar iş ve okul hayatları nedeniyle gruba katılamadı. Cenk Sönmez bas ve davul için iki yeni eleman buldu. Davula Barış Bilgen, basa ise Tolga Nemutlu geldi. DEJA-VU, haftada 3 yeni şarkı yorumlayarak ve aynı zamanda bestelere de yoğunlaşarak 3 aylık bir zamanda 26 yorum ve 12 beste bulunan bir repertuar oluşturdu. Mansur Asrar’ın (vokal) önerisiyle gruba kemancı olarak Görkem Karabudak (Çilekeş vokalisti) katıldı. DEJA-VU, takip eden üç ay içerisinde üç konser verdi. Yeni elemanlar ve yeni şarkılar çok beğeni topladı. Olumlu tepkiler sonucu grup web sitesini hazırladı. Aynı zamanda yeni bir demo çalışması başladı. Grup kendi besteleri olan “Are You Ready?” ve “Yeter Artık” ile Shaggy’nin “Hey Sexy Lady” adlı parçasının yorumunu kaydetti. Bu demoya ayrıca önceden kaydedilen “Star” da eklendi. Demo CD’si için grup “Are You Ready?” adlı parçaya bir de klip çekti. Bu demo CD’si ilk haftada 100 adet sattı. Dream TV YUXEXES programında tanıtıldı ve "Are You Ready?" video klibi birkaç kez yayınlandı. Daha sonra grup Bilkent Mayfest 2003’te, Armada 1. Gençlik Festivali’nde, Saklıkent Corefest organizasyonlarında ve başka birçok konserde yer aldı. 2003 Ağustos ayında Kıvanç Şenol (bağlama) askerden döndü ve gruba tekrar dahil oldu. Eylül ayına gelindiğinde ise Mansur Asrar (vokal) özel sebepleri nedeni ile DEJA-VU'dan ayrıldı. Cenk Sönmez vokale geçti, yeni gitarist olarak ise gruba Barış Orhan dahil oldu. DEJA-VU, bu yeni kadrosuyla "Kendin Coş" isimli yeni bir demo daha kaydetti fakat telif hakları nedeni ile satışa sunmadı. "Kendin Coş" ile 9. Efes Dark Roxy Müzik Günleri'nde birincilik elde eden DEJA-VU, 15 Ocak 2005’te Elec-Trip Records ile anlaştı. 8 Şubat 2005’te Oğuz Kaplangı prodüktörlüğünde albüm kayıtlarına başlayan DEJA-VU, “Kendin Coş” isimli albümlerini 27 Haziran 2005 tarihinde Elec-Trip Records etiketiyle piyasaya sürdü...--------------------------------------------------------------------------------

Da Poet

Gerçek ismiyle Ozan Erdoğan 1988 İstanbul doğumlu. Beatmaker ve MC. Küçük yaşlardan bu yana müzikle içiçe büyüyen ve rap dinlemeye 2000 yılında başlayan Da Poet, 2002 yılında ilk parçasını kaydetti. Bundan sonra gerek beat yapımı, gerek vokal, gerekse söz anlamında kendini geliştirdi. 2004 yılında underground olarak piyasaya sunulan ''Eastila-İsimsiz Vurgular'' adlı albümde yer aldı ve bu albüm için 17 adet beat yaptı. Bir yandan bir çok Underground MC ile çalışmalarını sürdürdü, beat ve featuring desteğinde bulundu. 2005 yılında Raziel ve Mozole Mirach ile birlikte Sert Ünsüzler EP'sinde yeraldı ve bu EP'nin beatlerini hazırladı.
Ayrıca bir çok organizasyonda sahne aldı. Bunlardan birkaçı:

Microphone of the Magic 1
İstanbul Hiphop fest. 2

R&B Special Day @ Saklıkent
İstanbul Underground Live 2005
Hiphop Allstars 2005

Da Poet ilk kaydından bu yana kendine has tarzının peşinden giden ve müziği her türlü kalıptan uzak tutan bir anlayışı benimsedi. Halen "Barış için Savaş'' adlı underground albümü üzerinde çalışıyor...

_________________
Rapçi Biyografileri... Sago19vj9


Düşman kelimesini arkadaşlık sıfatı taşıyanlardan öğrendim...

Rapçi Biyografileri... 44263f4b17ki7bp1
...Rapfon...
...Rapfon...
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 126
Kayıt tarihi : 23/01/08
Yaş : 24
Nerden : Bursa

http://undergroundrap.forumdizini.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Rapçi Biyografileri... Empty Geri: Rapçi Biyografileri...

Mesaj  ...Rapfon... Bir Cuma Mayıs 09, 2008 5:40 am

E

Erci-E

"Tek Kişilik Grup" Erci E, Cartel furyasindan sonra da gündemde kalmaya devam etti, Cartel' den sonra solo albümünü ilk çikaran rapper olarak büyük bir satis grafigi yakalayan Erci E, daha sonra Almanya' da "Türk Oldugum İçin" adli bir single çikardi. 1998 yilinda Cartel' i Peter Maffay ile birlikte geri döndüren isimlerden biri olan Erci-E, solo albüm çalismalarina hizla devam etmekte.
Geçen yillarda müzik ve vokal tarzinda büyük degismeler görülen Erci E, son olarak Nefret' in ikinci albümü Anahtar' da "2. Sok" adli sarkiya yaptigi feat. ile adindan söz ettirdi. Birkaç yil sesi solugu cikmayan Erci-E meger 2004 yilini beklemekteymis!

2004 yilinda ise cikardigi 2. solo albumle kendinden çok söz ettiren Erci-E "Bin Arabama" isimli albumu Bay Müzik sirketinden cikardi! 12 track bulunmaktadir, ve tanidik türk motifleriyle coverlemistir ve hepimizin tanidigi Sirtlan'da bir parcaya eslik etmistir! Ve albüm cikisindan sonra Bin Arabama parçasina birde klip çekmistir.


--------------------------------------------------------------------------------

Emir

Emir a.k.a SF, rap yapmaya 1997`nin sonlarina dogru basladi. Ilk raplerini 1998 senesinde kaydetti ve bunu takip eden yillarda, gerek izmirden gerek diger sehirlerden bir çok mc ve grubla calisip destek verdi. Tunc Dindas a.k.a Turbo´nun hazirladigi, Yer6 Operasyonu 2“ adli toplama albüme soytari kader adli parcasi ile katildi. Bunun disinda bir çok toplama albümde yeraldi. H2000, Underground Turkish Loud, HipHop Jam Istanbul, Stylistic style inn basta olmak üzere, Türkiye´nin bir çok yerinde sayisiz konser verdi. Yaklasik 1,5 senedir kendi solo albümü üzerinde calismakta ve izmiden homie´leri ile sürekli farkli projelere imza atmaktadir. Emir, Tüm beat´lerini kendi yapiyor ve kendisi ile caslimak isteyen mc ve gruplara beat konusunda yardimci oluyor.


--------------------------------------------------------------------------------

Ege Çubukçu

Müzik hayatına amatör olarak lisede başladı. Liseler arası Tiyatrolara müzikler hazırladı. 2B adlı gurubuyla İzmir çevresinde yabancı Rap/Hip Hop parçaların coverlarından oluşan konserler verdi. Radyoculuk yıllarında elde ettiği samplelarla kendi müziğini de hazırlamaya başladı. Bu süreçte İzmir Coast adında köklü bir grupla çalışmaya başladı. Bu grup Türkçe Hip Hop konusunda Ege'nin ufkunu açtı, yabancı parçaların dışında Türkçe parçalarda hazırlamaya başladı.

Ses ve tarz olarak bir çok Mc'den farklı olduğunu düşünerek amatör olarak sürdürdüğü müziği profesyonelliğe taşıyabileceğine inandı. Bu dönemde Özkan Ulusoy ile tanıştı ve şehirlerarası birçok konser verdi.

Bu dönemin ardından konserlerin başarısı ve Özkan Ulusoy'un da katkısıyla daha fazla ses getirmeye başladı ki, konserler artık bir şirket politikasına dönüştü ve Ege Çubukçu Knorr, Avon gibi firmaların RoadShow'larında konserler verdi.

2004 yazının sonunda Özkan Ulusoy'la beraber albüm kararını aldılar ve bu projeyi de ünlü aranjör Erdem Kınay ile beraber hayata geçirdiler. 2005 Ağustos ayında "Bir Gün" adlı albümünü piyasaya çıkardı ve profesyonelliğe ilk adımını attı...

El NinoÇarlık rejiminin hakim olduğu dönemde, 20.12.1983 yılında Bulgaristan´ın Kırcaali kasabasında dünyaya geldi. 5 yaşına kadar burada ikamet ettikten sonra Türklerin bu ülkeden sınır dışı edilmesi ile birlikte, zorunlu bir şekilde ailesiyle beraber Ana Vatanı olan Türkiye´ye göç etti. Şu an halen Kestel/BURSA´da ikamet ediyor. İlk okul ve orta öğrenimini Bursa´da tamamladıktan sonra yüksekokul tahsilini Elektrik-Elektronik üzerine Sakarya Üniversitesinde tamamladı.Şu anda halen Anadolu Üniversitesinda İşletme Bölümü okumakta.

Müzik Hayatına 1998 yılının yazında start verdi. 2000 yılında Patrick DEDOF ile birlikte "A Takımı" grubunu kurdu. Ve bu dönemden itibaren solo ve grup olarak 2000´de "Hayatını Yaşa" , 2001´de "Bi Yatakta Bi Ayakta" , 2002´de "KOH 001" ve "BOD 002" , 2003´de "Hashna Fishne" , 2004 yılında "Ağır Darbe" , "Beddua" , 2005 yılında "Alın Size Bandrol" ve "Bürokrasiye Rağmen" , 2006 yılın "Nöbetteyim Gelicem" albümlerini çıkardı. Bu albümler tamamen underground olarak geniş kitlelere taşındı.İlk albümünden bu zamana kadar Dedof ile birlikte sayısız konser ve organizasyonda görev aldı.

2002 yılında bu yana bir çok ulusal ve yerel radyoda görev alarak production koordinatörlüğü yaptı. Aynı dönemde açtığı "Elnino Music Production" şirketi ile bir çok ulusal radyo ve televizyonlara jingle, reklam, seslendirme, montaj vb... işler yaptı. Şu an halen aktif olarak bu işine devam etmektedir.

2005 yılında Türkiye´nin ilk sesli öyküleri olan, Nursal ARAS´ın yazdığı "Kara Üzüm Salkımı Hüzünler" adlı kitabı sesli öykü şeklinde hazırladı ve prodüktörlüğünü yaptı. Aynı sesli öyküde Neyzen Muharrem´de eşsiz sesiyle bu projenin baş mimarı oldu.

2004 yılı Türkiye Rap Yarışmasında "Fresh Zamanı" isimli parçasıyla 3. oldu.

Şu anda halen Artvin´de vatani görevini sürdürmekte olup "Nöbetteyim Gelicem" isimli albümüde burada yapan Elnino yine bir ilke imza atarak büyük bir başarı göstermiştir.


--------------------------------------------------------------------------------

Emre

1981 İstanbul doğumlu olan Emre, Trakya Üniversitesi Radyo-TV bölümünde 2. sınıf öğrencisi. Türkçe Hip-hop’un en büyük isimleriyle büyük festivallerde sahne alan Emre, halen solo albümünün hazırlıklarıyla uğraşıyor.

Raple 9-10 yaşlarında tanıştı. Kuzeni sayesinde rock müzik ve rock kültürünün içinde büyüdü. O arada break dance ile de ilgilendi. 1996'da söz yazmaya başladı.
Bugüne kadar Ceza,Fuat,Sagopa Kajmer, Eko Fresh, Killa Hakan, Alaturka Mavzer, Mihenk Taşı, Sahtiyan ve Yener gibi isimlerle çalışan Emre’nin şimdiye kadar yayınlanmış parçaları şöyle:

- Digital Mix Vol 1 - Hırs(solo)
- Fuat Hassictir3 -(Amerikancıklara msg)-(Fuat,Ceza,Sago,Sahto,Emre)
- Emre-Maske
- Emre,Alaturka Mavzer,Fuat-T.U.Y.
- Emre - Panzerim hani?

Son olarak Eko Fresh, Killa Hakan ve Ceza ile birlikte Killa Hakan'ın yeni albümü için parça yaptı ve
Ceza ve Yener'in yeni albümlerine de birer feat. verdi. Solo olarak, Ceza ve Fuat ile birlikte birçok konserlerde ve büyük festivallerde sahne aldı.

En önemlileri:

- Ceza'yla Rock İstanbul 1
- Wutang'den RZA'nın sahne aldığı Park Venue’deki Hiphop festivali
- Park Orman'da Prodigy'nin alt grubu olarak
- 2006’da Berlin'de Kadıköy ve Kruezberg belediyelerinin ortak olarak düzenlediði Hip-hop Beyond 1

Yönetmenliðini Fatih Akın'ın üstlendiği İstanbul Hatırası isimli İstanbul'daki müzisyenleri konu alan belgesel-filmde Ceza'yla beraber yer aldı.
Halen solo olarak ve Ceza'yla beraber konserlerine ve solo albüm çalışmalarına devam ediyor.--------------------------------------------------------------------------------


F

Fuat

1972 Berlin dogumlu Fuat, hayatinin 30 yilinin 25 yilini Almanya´da yasadi, 5 senesini ise Türkiye´de. Bu 5 yil icinde $ile´deki 50.yil Lise´yi ziyaret etti. Ailesinin vefatindan sonra Almanya´yi kendisine en iyi alternatif olanakli kildi (Baba RIP 86, Anne RIP 89).


Ilk Rap´lerini ingilizce söyledi. 1995´de Anadilini kullanmaya karar verdi, lyriksel anlamda ve özdilini öksüz birakmamak icin. O dönemlerde ekmek parasini Postaci, Cam Zimparaci, Nöbetcilik yada Tegel-Otto Lilienthal Havalimaninda yük arabasi tasiyarak cikariyordu. Yani sira ise MKZWO o zamanlar MIK´X News´da serbest is görüyordu. O dönemlerdeki, bugün taninmis, ingiliz raperler ilen enterviyu yapma firsati vardi mesela Nas, Fugees, Blade, Goats yada Beatsie Boys.


KOOL SAVA$ ilen arkadasliginin sayesinde MOR grubuna karisdi ve 1999´da ilk ürünü HASSICKDIR?´i Royalbunker´in yardimiyla ne$redildi. 2000 senesinde piyasaya sürülen MOR - NLP albümümünde 3 tane Türkce parcasi corbada tuzu bulundu. 17. Mart 2001´de HASSICKDIR? 2 realeased edildi ve BONOBO1PANZER baska bi plaksirketi albüme davul tozu birakdi. Bu albüm aslen ta Mart 2000´de cekimleri bitmis olmasina ragmen.


çok kisi ilen beraber calisilmisligi oldugu gibi Amerikalilarin aralarinda konuslmuslugu olmusdu, mesela C.V.E.´den tanidigimiz RIDDLORE, BUSDRIVER PROJEKT BLOWED´den, Wu-Tang´in beyni RZA "The World Accordings to RZA" Compliation´, BEATFABRIK, ILLUMINATEN, MEAYAH DON, HORNFLEX, KILLA HAKAN, DA GERM, BEKTA$. $ubat 2002 Istanbul´a köprü kuruldu, 5 gün icinde Sagopa Kajmer ve Nefret´den Ceza ilen 5 parca cekildi (HASSICKDIR? 3). Nisan 2002´den berri yürüyen yeni proje "RAPÜSTAD" - Ihtiyari Sürgün (Gurbet Vatan iliskileri): Volkan ve Killa Hakan Roughmixrecordings´den, Ayan Cosan ve Fuat Ergin taninmis "Vielklang" Studio Complex icin calisiyorlar.[/b]


--------------------------------------------------------------------------------

Funky C

Namı diğer Cem Nadiran, ya da tanınan adıyla 'Funky c'. Power FM'in 13 senelik DJ'i. Radyoya 1993'de Power Fm'in DJ yarışmasında şampiyon seçilerek başlamış. 29 yaşında olmasına rağmen, 14 yıldır klüplerde DJ'lik yapıyor. Rayodan dans ve undergound müziklerini tanıtmaya dikkat ediyor. Dinleyici profilini. "Gece dışarı çıkmayı seven.Haftasonu partilere giden, 16 ile 35 yaş arası insanlar" olarak tanımlıyor. Spor yapmak ve köpeğiyle koşmak en büyük zevleri arasında. Funky C gece hayatındanuzak duruyor. Bu arada Funky.Akordeon,piyano ve keman çalıyor yani nota okumasını bilen bi dj. Türkiye'nin en iyi dj'yi olan Funky C.Bir süre sonra da bir albüm çıkartmayı planlıyor.
Power eFm'de türkiyenin en iyi ve tek r&b hiphop kültürünü yaşatan programını yapan Cem Nadiran, bizim ülkemizde de giderek yayılanhiphop kültürüyle; insanlar yeni albümleri, remixleri, haberleri öğrenebilmek için bir arayışa giriyorlar. Bu noktada en başarılı hatta tek radyo programını yapan Dj Funky C, Cuma ve Cumartesi akşamlar Hot Mix programındaki "sıcak" mixleri dinleyenlere zevkli dakikalar geçirtirken zengin plak arşiviyle de dikkat çekiyor. Ayrıca Funky C Pikaplarını aynı zamanda enstrüman olarak da kullanan bir DJ. Ayrıca 18 yıl Amerikada yaşayan Funky C Sagopa Kajmer,Fuchs,Ceza ve Fuat gibi rap camiasının önde gelen isimleriyle birlikte çalışıyor.
Hem müziğiyle hemde kişiliğiyle öne çıkan Dj Funky C, Türkiyede hiphop adına bişeyler yapan en önemli kişilerden.
Pek çok türkçe rap albümünde yer alna Funky C, Ferhan Şensoy'un "Pardon" adlı flim müziğinde prodüktörlüğünü yaptı. Ayrıca Ceza,Fuat ve Dj Funky C beraber bir reklam filmi için kolları sıvadılar.
Türkiye'de rapi en iyi şekilde tanıtan Dj Funky C yeni albümünde Yonca Evcimik, Işın karaca gibi ünlülerin yanı sıra Türkçe Rap Camiasının yakından tanıdığı Sagopa Kajmer,Fuchs,Ceza ve Fuat gibi isimlerle çalışıyordu. Bi zamanlar...


--------------------------------------------------------------------------------

Fucks

1998 de Nefret adlı gurubu Ceza'yla birlikte kurdu.Sayısız yurtiçi ve yurt dışındakı festivallere katıldı.Nefret çatısı altında rap adına çok yol katetti. 2002 yılında Nefret olarak En iyi Çıkış Yapan Rap Grubu Ödülünüaldı.Dr.Fuchs adı altında 2002 EnİyiTarzÖdülünüaldı.Türkiye'de yetişebilecek en iyi mc leri İstanbul Attack çatısı altında birleştirdi.

Albümler:
1-Yeraltı Operasyonu 1 ''Nefret-1999''
2-Nefret ''Meclis-i ala'' ''2000''
3-Nefret ''Anahtar'' ''2001''
4-Fuchs ''Huzur N Darem'' ''2004''

Düetler:
1.Digtal mix 1 .........''2002''
2.Narcotic - Beyaz Karanlık .........''2002''
3.Ceza ''Med Cezir'' .........''2002''
4.Sagopa Kajmer ''Bir Pesimistin Gözyaşları''..........''2003''
5.Amsterdam Mixed-Up ..........''2004''
6.Ceza " Rap Star'' ..........''2004''
7.Fuat ''Her Ayın Elemanı'' .........''2005''

1974 Münih/Almanya dogumlu Fresh B, 1993-1995 yillari arasinda Nese Erberk Ajans' ta dansçi ve koreograf olarak çalisti. Bu arada Levi's, Converse, Kappa ve Adidas defilelerininin koreografilerini gerçeklestirdi. 1993-1999 yillari arasinda Istanbul' un önde gelen büyük klüplerinde dj' lik yapti. Ayni zamanda Istanbul' un yerli ve yabanci en iyi radyo istasyonlarinda dj' lik görevine devam etti. Türkiye break dance gruplari arasinda yapilan yarismada iki kez birincilik aldi. 1993 Number One Fm Türkiye DJ yarismasi, 1994 Number One Fm Türkiye DJ yarismasi, 1995 Power Fm Türkiye DJ yarismalarina katildi. 1996 DMC Dünya DJ Yarismasi Rimini/Italya' da ilk kez Türkiye Fresh B tarafindan temsil edildi.

Bu basarilara ek olarak su günlerde en çok konusulan Avrupa Futbol Sampiyonasi Euro 2000' nin resmi müzik albümü "Euro 2000" de dünya sanatçilarinin yaninda tek Türk sanatçi olarak yer aldi. Simdiyse kendi albümü "Gerçek Kal" ile müzik marketlerdeki yerini alan Fresh B' nin albümünün ilk klibi yönetmen Yücel Yolcu tarafindan "Palavra Inanmam Sana" sarkisina çekildi. Fazla sayida dansçinin katildigi klip oldukça hareketli ve eglenceli bir ortamda gerçeklesti. Fresh B'nin bu ilk klibi dünyada en çok izlenen müzik kanallarindan biri olan MCM tarafindan da 30 Haziran 2000 tarihinde tam 4 kez gösterildi.

Albümde tarzin ustalarindan ünlü aranjör Aytekin Kurt düzenlemeciliginin yani sira söz yazari, besteci ve yaptigi vokallerle de yorumcu kimligi ile yer aldi. Aytekin Kurt disinda "Istanbul" ve "Koca-men Bir Saka" adli eserlere verdigi sözlerle, Scene - Pasha - Havana gibi Istanbul' un ünlü gece klüplerinin drum&bass tarzinda çalan ve tarzinin en iyilerinden ünlü Dj Murat Uncuoglu da destekledi.

_________________
Rapçi Biyografileri... Sago19vj9


Düşman kelimesini arkadaşlık sıfatı taşıyanlardan öğrendim...

Rapçi Biyografileri... 44263f4b17ki7bp1
...Rapfon...
...Rapfon...
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 126
Kayıt tarihi : 23/01/08
Yaş : 24
Nerden : Bursa

http://undergroundrap.forumdizini.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Rapçi Biyografileri... Empty Geri: Rapçi Biyografileri...

Mesaj  ...Rapfon... Bir Cuma Mayıs 09, 2008 5:41 am

İ


İslamic Force

Gurbetçi Rap grubu Islamic Force, Türkçe Rapi ilk yapan gruplardan biri. Killa Hakan ve Boe-B' den olusan grup tam anlamiyla Hiphop yapiyor. Diger sarkilardan aldigi sampleleri ustalikla birlestiren sarkilara Killa Hakan' in harika vokali can katiyor.

Grubun kurucusu Boe-B hayata gözlerini yumarken, geçtigimiz aylarda Hakan ayrildi.Killa Hakan, Looptown Presents' tan Volkan' in da yardimiyla bireysel çalismalarina basladi. Grubun Almanya' da çikan bir kaseti bulunmakta.
K

Kasırga

*2002 yılında undergroundun en sağlam gruplarından olan U.R.A. isimli grubu kurdu.Bu grupla Türkiye'nin pek çok yerinde konser verdi.2004 yılında Sagopa Kajmer'in back vokalliğini yapmaya başladı.Bu görevi 1 buçuk yıl boyunca sürdürdü.

Albümler: (Underground)
1 - U.R.A. - Underground Raper Attack(2003)

Düetler :
1 - Digital Mix 1 "2002"
2 - Narcotic - Beyaz Karanlık "2002"
3 - Sagopa Kajmer - Bir Pesimistin Gözyaşları


--------------------------------------------------------------------------------K

Kurşun

1998 yılında başladığı ''Thai Box'' sporu ile Türkiye ve İstanbul şampiyonu unvanlarını kazandı. 2005 yazının sonunda İstanbul Şampiyonu unvanı ile sporu bıraktı. 1999 yılında ilk rap'ini yazdı. İlk demo kaydını 2000 yılında 'Kanunsuz Aile' adlı albümle yaptı. 2000 yılından itibaren İstanbul'daki hip hop jam'lerde sahneye çıkmaya başladı. Gerek İstanbul gerekse İstanbul dışında bir çok konser verdi. 2002 yılında 'Koğuş 46'' grubuna dahil olarak ilk solo kaydını yaptı. 2003-2004-2005 yılları arasında 'Koğuş 46' ve 'it the .' grub adı altında 3 undergraund albüm çıkardı. 2005 yılının son ayında ilk solo undergraund albümünü çıkardı. 2006 yılında '''Günah Şehri''' adlı R&B undergraund albümünü çıkardı. 2006 yılında Bursa'da düzenlenen Hip hop style rap müzik ödülleri'nde '''EN İYİ UNDERGRAUND MC''' ödülünü aldı....

Discografi

2000: kanunsuz aile ( ilk demo kayıt-feat ) Kanunsuz Aile
2003: koğuş 46 ( ilk solo kaydı) Gerçekler mekanı
2004: it the . Derman yok
2005: koğuş 46 Bırakın beni bana
2005: kurşun (ilk solo albüm) Batı sahili hikayesi
2006: kurşun ( R&B E.P ) Günah şehri


Konserleri

2006-Olivium Alışveriş Merkezi - Zeytinburnu
2006-C.N.R Fuarı ( Otomobil Modifiye Fuarı) - Yeşilköy
2006-Kütahya Sakatlar Derneği yardım konseri - Kütahya
2006-Bursa Hip Hop Müzik Ödülleri - Bursa
2006-Taksim Hiphop House Bar açılışı
2005-İzmir Dungeon Bar r11; Alsancak / İzmir
2005-İzmit
2005-Eskişehir
2005-İstanbul Radio Club Bar - Taksim
2005-Susurluk Belediye Konseri
2005-Fight of freesteylers - Kadıköy
2005-Okenos Bar - Kadıköy
2005-Barış MANÇO Kültür Merkezi - Kadıköy
2005-Halis KURTÇA Kültür Merkezi - Göztepe
2005-Barış MANÇO Kültür Merkezi - Kadıköy
2005-Türkiye Break Dance Yarışması (Halis KURTÇA Kültür Merkezi) - Göztepe
2005-Microphone Control Mc yarışması (Halis KURTÇA Kültür Merkezi)
2005-Karakedi Cafe - Koz yatağı


--------------------------------------------------------------------------------


***KOLERA***

Kolera (asıl adı Esen Güler) İstanbul doğumlu bir rap müzisyenidir.
Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksek Okul mezunu sanatçı 1998 yılında Yunus Özyavuz (Sagopa Kajmer) ile tanıştı ve rapi fiilen icra etmeye başladı.
İlk kaydını 1998 yılında Kuvvetmira Stüdyosu'nda İnkar Boşuna adlı parçaya yaptı. Aynı sene Silahsız Kuvvet ile Neden Ağlıyorum ve Dünden Kalma Hayaller adlı parçaları kaydetti. 1999 Senesinin sonunda yoğun okul ve iş temposu nedeniyle rape 2 yıl süreyle ara verdi. 2001 senesinde ilk Underground EP'sini internet yoluyla dinleyicilere sundu. 2004 yılında Sagopa Kajmer'in Bir Pesimistin Gözyaşları adlı albümünde sanatçıya Kalp Atışlarım 78 BPM adlı parçada eşlik etti. Aynı sene Sagopa Kajmer düetleri Günlerim Ağlak (Dişikişilik) ve Aklımın Odaları adlı 2 parçayı internet yoluyla yayınladı. 2005 yılı başında Sagopa Kajmer Pessimist EP 3'te Süper Sperm adlı parçaya eşlik etti. Aynı sene, Sagopa Kajmer'in Romantizma albümünde, Sago Vs Kolera adlı parçaya eşlik etti.
24.09.2005'te prodüktörlüğünü Sagopa Kajmer'in yaptığı ilk solo albümü Karantina Embryo'yu İrem Records etiketiyle dinleyenleriyle buluşturdu. Yine 2005 yılında Kuvvetmira Disstortion EP 'de 2 düet parça ile hazır bulundu.
Aynı sene,kendi albümlerini çıkarmak ve yeni yeteneklere daha geniş imkanlar sunarak kapılar açmak üzere Sagopa Kajmer ile 11.08.2005 te kendi plak şirketleri Melankolia Records 'ı resmen kurdular.

Asıl adı Esen Güler İstanbul doğumlu, Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksek Okul Mezunu, 1998 yılında Yunus Özyavuz (Sagopa Kajmer) ile tanıştı ve rapi fiilen icra etmeye başladı.
- İlk kaydını 1998 yılında Kuvvetmira Stüdyosu nda İnkar Boşuna adlı parçaya yaptı. [[-Aynı sene Silahsız Kuvvet ile Neden Ağlıyorum ve Dünden Kalma Hayaller adlı parçaları kaydetti.
-1999 Senesinin sonunda yoğun okul ve iş temposu nedeniyle rape 2 yıl süreyle ara verdi. -2001 senesinde ilk Underground EP sini internet yoluyla dinleyicilere servis etti.
Eksik Eylüllerin Geciken Yağmurları
Psikolog
Komada Martı
-2004 yılında Sagopa Kajmer'in Bir Pesimistin Gözyaşları adlı albümünde sanatçıya ,Kalp Atışlarım 78 BPM adlı parçada eşlik etti.
-Aynı sene Sagopa Kajmer düetleri, Günlerim Ağlak(Dişikişilik) ve Aklımın Odaları adlı 2 parçayı internet yoluyla servis etti.
-2005 yılı başında Sagopa Kajmer Pessimist EP 3 te Süper Sperm adlı parçaya eşlik etti.
-Aynı sene,Sagopa Kajmer'in Romantizma albümünde, Sago Vs Kolera adlı parçaya eşlik etti.
-24.09.2005 te prodüktörlüğünü Sagopa Kajmer'in yaptığı ilk solo albümü ,Karantina Embryo'yu İrem Records etiketiyle dinleyenleriyle buluşturdu.
-Yine 2005 yılında Kuvvetmira Disstortion EP.de 2 düet parça ile hazır bulundu.
-Aynı sene,kendi albümlerini çıkarmak ve yeni yeteneklere daha geniş imkanlar sunarak,kapılar açmak üzere Sagopa Kajmer ile 11.08.2005 te kendi plak şirketleri Melankolia Recordsı resmen kurdular
BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?
Kolera'nın; 1-)Bir Pesimistin Gözyaşları albüm kapağındaki,yüzü kapalı,elinde yüzük olan kişi olduğunu,
2-)Örümcek fobisi olduğunu,
3-)Marka bağımlısı olmadığı halde,koyu bir adidas aşığı olduğunu.
4-)Kentucky Fried Chicken a bayıldığını,
5-)En sevdiği filmlerin:
Jeux De Fants(Çocuk Oyunları)
Les Triplettes De Belville(Belville Üçüzleri)
Leon
(Stephan King's) Misery ve
Lordz Of The Rings serisi olduğunu,
6-)Türk Kahvesi düşkünlüğü olduğunu,
7-)Mevlana nın eteğinden tuttuğunu,
8-)Tahmin edilenin aksine,Wu Tang,2Pac gibi rapin çok sevilen isimlerinden hiç de hoşlanmadığını,
9-)Aesop Rock,EL-P,Sole,Slug,Dose One,İllogic,Roots Manuva,Eligh,Anticon Camp,Sixtoo gibi Underground MC leri ve grupları,sevdiğini,
10-)1960 ların ve 70 lerin Türkçe Pop Müziğine hayran olduğunu,
11-)En sevdiği Türkçe Pop Albümü nün Nur Yoldaş'ın Sultan-ı Yegah'ı olduğunu,
12-)Barış Manço,Sezen Aksu ve Erkin Koray ın müzikteki gücüne inandığın,ı
13-)Pink Floyd'un babayadigarı olduğunu ve çok sevdiğini,
14-)Kendi kayıtlarını,Sago evde yokken kendi başına yaptığını,
15-)Tamamiyle tüm sözlerini kendi yazdığını ve kesinlikle başka kişilerden etkilenmediğini,filozofiye ilgi duymadığını,kendisine diss atan hemcinsleriyle daha önce hiç karşılaşmadığını,
16-)Stajlarından birini de Swissotel mutfaklarında yaptığını,her çeşit yemeği ustaca icra ettiğini,Osmanlı Yemek ve tatlılarını özellikle iyi yaptığını,
17-)Baba kökeninin Bulgaristan,anne kökeninin Yugoslav ve arap olduğunu,
18-)****** e hayran olduğunu,
19-)5 Vakit ibadet ettiğini
20-)Müzikte neşeden tiksindiğini,melankoli ve coşkudan yana olduğunu,
21-)Çok parfüm sıkan kadınlardan ve moda diye giydikleri rüküş kıyafetlerden bunaldığını,
22-)Bir tane dünya şirinesi dişi terriere i ve bir tane de gayet ciddi, katil bir Bull Terrier inin olduğunu,kızdığı zaman düşmanlarının üstüne saldığını ve adını 13.Cuma nın sakin katili Jason dan aldığını
23-)En sevdiği PS oyunlarının,
Crush Bandicoot Twin Sanity
Def Jam Vandetta New York Underground
Crazy Taxi
Virtual Fighters
Kya
Power of Juju
Grand Thieft Auto
Tekken
K 1 Proffessıonal
Winning Eleven (Türkiye Ligi hariç)
24-)Lindt in hindistancevizli beyaz çikolatasını bir kere yediğini ve bir daha bulamadığı için hala marketlerde bu çikolatanın sohbetini açtığını
25-)Geleneksel Erkek Tavlasında çok başarılı olduğunu,Çin Damasında olağanüstü olduğunu,
26-)Boş vakitlerinde amatörce scratch yaptığını,bazen kendini bu işe çok kaptırdığını,odasında 2turntable 1Mixer olduğu halde Sago nun Vestax larına gözünü diktiğini,scratch yaparken hep aynı hataları yaptığı için kendine sinir olduğunu.
27-)Normal insanın 5 katı fazlası su içtiğini,
28-)Çok neşeli muhabbeti olmasına karşın,sinirliyken yanına yaklaşılmaz olduğunu,
29-)Küçükken lakabının denizkızı olduğunu,çok iyi yüzdüğünü, ]] 30-)Gayet amatör, tual üzerine yağlı boya çalışmaları olduğunu,
31-)Lise ve Üniversite deki bölümü nedeniyle,İstanbul un tarihi mekanlarını iyi bildiğini(Ayasofya Camii nin kubbesinin çapından,Yerebatan Sarnıcı Direklerinin uzunluğununa kadar)Türkiyenin Turistik Yöreleri Bilgisinin de küçümsenmeyecek derecede olduğunu.
32-)Hastalık derecede olmamakla birlikte,temizlik konusunda gayet hassas olduğunu,
33-)Yüksekokulu 1.lik derecesiyle bitirdiğini,
34-)Yener in Çöktü Gece parçasını çok beğendiğini,
35-)Sitesine gelen Demo ve Lyrickleri titizlikle takip ettiğini,
36-)Darwin Teorisine gıcık olduğunu,
37-)Türk Televizyonu programlarından hiç hoşnut olmadığını bu nedenle hayli çok film izlediğini,çok fazla film satınaldığı için,filmlerin ilk 10-20 dakikasına şans tanıdığını,beğenmezse hemen idam ettiğini.
38-)Sago nun kendisinden yapmayı öğrendiği Türk Kahvesini,artık daha köpüklü ve kıvamlı yapmasından dolayı bozulduğunu (formülü çok soğuk su ve kısık ateşmiş,birde suyla şekeri evvela karıştırmak
39-)Vücudunda dövme olmadığını,
40-)2001 de diline piercing yaptırdığını ve kayıtta çıkardığı çıt çıt sesi yüzünden 1 haftada çıkardığını,şuan bu tarz olaylardan nefret ettiğini,
41-)Yabancı Rap ten ziyade Türkçe Rap müziğini duyduğunda mutlu olduğunu ve Türk Rap Müziği ne gönül verdiğin,
42-)Hiç kimse yanında yokken Sagopa'nın İstanbuldaki ilk samimi kız arkadaşı olduğunu biliyormuydunuz?


--------------------------------------------------------------------------------

Karakan

Cartel' i olusturan gruplarin en iyisi ve o zaman da en çok umut vaat edeniydi Karakan. Alper Aga (Alpertunga Köksal) ve Kabus Kerim (Kerim Yüzer) adli iki kisiden olusan grup, Cartel projesinin hemen ardindan çikardiklari "Al Sana Karakan" adli albümüyle de Türkçe Rap piyasasinda zirveye oturdu ve hala da zirvede. Hardcore rap yapan grup sarkilarinda Chill Fresh adli Kübali müzik adamindan destek aliyor, sarkilarinda Almanya' da yasadiklari sikintilari, dazlaklarin zulmünü ve aradan geçen süre içinde yavas yavas kazanilan yasamlari anlatiyor. yil 2004 ancak, karakan mazisi yillar öncede kaldi, cünkü 2. side Alper Aga ve Kabus Kerimi artik, kimse ne yaptigini dogru durust bilmiyorlar, ancak aldigimiz son bilgilere göre, ikiside ailelerine bakmaktadirlar


--------------------------------------------------------------------------------

Killa Hakan

KILLA HAKAN müzikal kariyerine Islamic Force ile Almanya'da başladı. Boe B'nin trajik ölümünün ardından kariyerine solo olarak devam eden KILLA HAKAN, 2002 yılında ilk solo albümü "ÇAKALLAR"ı piyasaya çıkardı. 2004 yılında Fuat ile birlikte hazırladığı "RAPÜSTAD" albümünü yayınladı.

KILLA HAKAN'ın bir süre önce Almanya'da YPSILON RECORDS etiketi ile yayınlanan ikinci solo albümü "SEMT SEMT SOKAK" Türkiye'de de merakla bekleniyordu ve albüm için YPSILON RECORDS ve HAMMER MÜZİK arasında bir lisans anlaşması imzalandı ve albüm 1 Eylül 2005 Tarihinde Türkiyede Yayınlandı.

Killa Hakan´ın ikinci Albümü olan "SEMT SEMT SOKAK", kendi merkezinden yola çıkarak etkilendiği konularI içeriyor, Lirik cambazı ve ustalığı ile konuları derinlemesine irdeleyen KILLA HAKAN, Hip Hop´u 100% yaşayıp tüm konuları Hip Hop perspektifinden anlatmaktadır.

Albümün çıkışına kadar olan sürede KILLA HAKAN Türkiye'de tanıtım konserlerine devam etti. CEZA ile birlikte SOLAR BEACH'te gerçekleşen SPEEDFEST ve PARK ORMAN'da gerçekleşen ROCKIN FREEDOM'da ve KIBRIS LION'S GARDEN konserlerinde sahne alan KILLA HAKAN, ROCK N COKE'da özel konuk olarak sahneye çıktı. KILLA'nın yeni albümünün çıkış parçası "UFAK UFAK" için çekilen klip müzik kanallarında gösterime girdi.

_________________
Rapçi Biyografileri... Sago19vj9


Düşman kelimesini arkadaşlık sıfatı taşıyanlardan öğrendim...

Rapçi Biyografileri... 44263f4b17ki7bp1
...Rapfon...
...Rapfon...
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 126
Kayıt tarihi : 23/01/08
Yaş : 24
Nerden : Bursa

http://undergroundrap.forumdizini.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Rapçi Biyografileri... Empty Geri: Rapçi Biyografileri...

Mesaj  ...Rapfon... Bir Cuma Mayıs 09, 2008 5:42 am

M

Mista Killa

Mista Killa 1980 senesinde baskent Ankarada dünyaya gelmistir. Çizmeci ilk okulunda 2 sene ögrenimini sürdürdükten sonra ailesi ile birlikte Hollandaya göçer ve o günden itibaren yasamini avrupanin baskenti olan Amsterdamda sürdürmektedir.


Mista Killa’nin rap müzige ilgisi televizyonlarda gördügü amerikan rapçilerin klipleri ile artar. Türkçe rape ilk basladigi senelerde bol bol lyric yazip flow gelistirmeyi hedefleyen Killa 2000 senesinde Sener-E ve Eazy-T ile tanisir ve birlikte çalisma karari alirlar.Lyrical Assassins adinda bir grup kurduktan sonra undergrounddan ilk albüm çalismalarina baslarlar.2001 senesinde Inceefe tarafindan kesfedilir ve Efeler Entertainment sirketine katilan ilk grup olur. Bir süre Efeler altinda faaliyetlerini sürdüren Lyrical Assassins zaman içerisinde bir kaç degisikliklere ugrar ve grup adlarini LisanZ olarak degistirmeye karar verirler.


Birçok yerde sahne alan LisanZ ilk olarak seslerini UDDY projesine verdikleri parçalari HAZIR OL… ile duyurur. Ilk albümlerini bitirmek üzereyken grup dagilir ve herkez kendi yolunu çizer. Bunun üzerine Mista Killa Efeler Entertainment ile sözlesmeni fesheder ve hayatin bütün cilvelerine ragmen solo olarak rap davasina devam etme karari alir.


2004 yillarinda "Tek kisilik ordu" albümünü piyasaya süren Mista Killa, kalitesini bu albümde tekrar göstermistir! Kayitlari Enter 2 Media studyolarinda hazirlanilmistir, albümde 13 track ve,
Lady-H, G.U.S.T.O, T-Style, The Opposites, Design Man featleri bulunuyordur.
Mista Killa albümünün ilk klibinide hazirladi, " Son Durak" isimli parcaya profesyonel bir kadro ile klip cekmistir.--------------------------------------------------------------------------------

ModelXL

Evren ve Yasin birbirlerinden bagimsiz müzik çalismalarini sürdürüyorlardi. 2000 yilinin baslarinda tasnisip ayni semtte otuyor olmalarinin da faydasiyla hemen hemen hergün bir araya gelip ortak çalismalar yapmaya basladilar.Ikili sürekli üretim çabasi içerisinde olmasina ragmen çikan sonuçlar ikisi için de tatmin edici olmuyordu.Her zaman daha iyisini yapabileceklerinden emin olduklari için çalismalarina hiz kesmeden devam ediyorlardi. Çalismalarinda extra hiçbir kimsenin katkisi olmadan bir anlamda deneme yanilma yöntemiyle kendilerini sürekli gelistiriyorlardi. Bilgisayar tecrübesi ikiliye software çalismada bir hayli kolaylik kazandiriyordu. Yaptiklari demolara güvenmedikleri için herhangi bir plak şirketiyle baglantiya geçmek istemiyorlardi Ancak fikir almak amaciyla etrafindaki insanlara bu demo kayitlarini dinletiyorlardi. 2001 yilinda ikili gerek ortak hedefler gerekse ayni tarzi yakalama isteginden dolayi Mode XL'i kurma karari aldilar[/b]


EVRİM :

1984 yilinda Ankara Demetevler'de dogdu. ilkokulu Yenimahalle Gazi Osman Pasa da okudu. Ortaokulu Eryaman'da Hasan Ali Yucel ilkogretim okulunda okudu. Lise'nin son yillarini Batikent Lisesinde bitirdi. 1996 yilinda Rap muzikle ilgilenmeye basladi.ilk basta breakdance'a merak salan Evrim'in Rap söylemeye baslamasi da ilginç biçimde oldu, Rap dinleyicisinin kisitli oldugu 1997 yilinda tum sehirlerden rapperlarin geldigi buyuk bir Rap partisinde agabeyi ile ilk kez sahneye çikti. Mikrofonuda eline ilk kez o zaman almisti. Partinin ardindan performansi ve sesi ile ilgili gelen guzel elestiriler uzerine Rap söylemeye devam etti. Sonra Ankara'da birkaç kisi ile çalisti. 2000 yilinda tesaduf eseri Emin Yasin (Mode XL'den) ile tanisti. Ardindan agabeyini de tanistirdi. Evren ve Emin Yasin'in çalismalari basladi. O yaz Evren barmen olarak çalistigi Side'ye sezona gitti, Emin Yasin ve Evrim birlikte çalismaya basladilar. O zamandan bu yana Basemode'da birlikte çalisiyorlar. Suan da Evrim bir yandan Universiteye devam ediyor bir yandan da albüm hazirligi icerisinde.. Ayrica underground parcalar cikarmaya devam ediyor. Basemode'daki ve Basemode disindaki MC'lere lirik ve flow destegi sagliyor.


EVREN :

22 Agustos 1978 yilinda Ankara'da dogdu .Ilkokul yillarini Batikent'te geçiren Evren ortaokulu Ziya Gökalp ve liseyi de Mustafa Kemal Lisesi'nde tamamladi.Çocukluk yillarindan beri müzikle ilgilendi ancak lise yillarinda kendisini buldugu HipHop ile tanisti. Kendisine birçok Break Dansçi ve Dj arkadaş edindi 1998 yilinda etrafindaki Dj'lerle amatör müzik çalismalarina giristi. O siralarda , etrafinda ilgilendiği müzigin popüler müzik tarzi olmadigi ve ona hiçbir fayda getirmeyeceği baskilari vardi. Ancak umudunu hicbir sekilde yitirmedi. Yaz sezonlarinda Antalya ve Bodrum gibi truzim kentlerinde çalisti . Her gecen zaman yeni bir isimle tanisti. Sürekli altyapi ve vokal teknikleri konusunda kendini gelistirme cabasi içerisindeydi ve 2000 yilinda grubun diger üyesi Yasin'le tanisti ve Mode XL 'in ilk adimi atildi


--------------------------------------------------------------------------------

MozoleMirach

05.01.1987 Tekirda doumlu Harun Dinc(Mozole Mirach a.k.a Beatkey&Muaf Teknik) 2004 yl Tekirda Namik Kemal Lisesi mezunu olup halen üniversiteye hazrlanmakta. 2000 yilinda hiphop kültürüne graffiti sanatiyla baslayan Mozole Mirach(writero2 Nore).2003 yilinda Rodosto Underground'ta Lendua ile beraber ilk amatör kayitlarina baladi.Ardindan rap sayesinde tanistigi Sitem Depresif ile beraber 2003 yilinin sonlarinda ilk olusum temellerini attilar. Mozole Mirach 2004-2005 A'raf albümünü cikardiktan sonra undergroundta adini sikca söz ettiren sert ünsüzler albümünde raziel ve da poet ile beraber çalistilar.2005 temmuz ayinda Kuvvetmira Demo yarismasini kazanarak ekim ayinda Kuvvetmira bünyesine katildi.Bazi sorunlar nedeniyle 2006 yilida Kuvvetmira ailesi ile yollarini ayiran Mozole Mirach Sitem Depresifle Birlikte Rodosto R2 Studiolarinda calismalarina devam etmektedir.Agusto ayında albümleri çıktı..


--------------------------------------------------------------------------------

Nefret

Nefret, uzun yıllara dayanan bir Türkçe Rap mazisine sahip ve en çok sevilen Türk Rap gruplarından biri. Grup, Ceza aka Fatalrhymer (Keskin Kılıç) ve Fuchs aka Sihirbaz' dan oluşuyor. Bugüne kadar yüzlerce konser ve partide boy göstermiş olan Nefret, iki albüme imza attı.
İlk olarak kendilerini Yeraltı Operasyonu 1' de tanıtan grup, daha sonra ilk albümleri Meclis-i Ala İstanbul'u çıkardı. Bu albümün hit şarkısı "İstanbul" a klip çeken grup ilk albümleriyle iyi bir çıkış sergiledi.

İkinci albümleri Anahtar'ı daha profesyonel bir çalışmayla ve Erci E, Bektaş, Kader K, Fresh B gibi bir çok ünlü ismin desteğiyle çıkaran Nefret, şarkılarının kalitesini satışlarına da yansıtmayı bildi. Grup üyelerinden Ceza, ayrıca Med Cezir adında bir solo albüm çıkardı.

Neden bu isimler?

Dr. Fuchs: "Bizim mahallede insanlar doktor der birbirine. Fuchs (tilki) de basket sahasından geliyor. Bizim orada en iyi oynayan biziz, bizimle kimse yarışamaz, kapışamaz. Kan yoksa faul yoktur. Şu anda da kafamda maçtan kalma dört dikiş var zaten."

Ceza: "Benim nickname’im (lakap) sahneden geliyor. Bir grup, freestyle (doğaçlama rap) yaparken ben gelince "Eyvah cezamız geldi, Allah cezamızı verdi" derlerdi. Sahnede çok iyi olduğum için bu ismi verdiler."

Nasıl iyi oldular?

Nefret ismiyle 2 kafadar yola çıktılar bir CEZA aka FATAL RHYMER Altyapı diğeri Dr. Fuchs aka sihirbaz öncelikle şu an için bilgi verelim. İyi şarkılar nefret "İstanbul" adlı şarkılarına klip çektikten sonra ünlü oldu Klip insanlar rapi bir an için unutmuşlardı tekrar hatırlattılar işte Çevre bu yüzden onlara 2. CARTEL deniliyor. En büyük avantajları Reklam klipleri güzel bir şarkıyla da birleşince kalabalığın arasından Tecrübe bir star çıktı gerçi daha önce rapor2'de klip çekmişti fakat
şarkı iyi değildi. Özellikle ilk kasetlerinde arkalarına büyük desteği aldılar daha sonra ikinci kasetleri olan "anahtar" la vazgeçilmez olduklarını ilan ettiler ve şu anda Türkçe rap'in
ayakta duran en güçlü grubu. İlk kasetleri olan "Meclis-i Ala İstanbul" Turbo & Dj Mahmut'un büyük desteği ile olmuşlardı 2. kasetlerinde kendi altyapılarıyla İsviçre'de kaseti
hazırladılar. Türkçe Rap' İn en iyi altyapısına sahipler. Bu
grubun çevresi çok geniş reklam gibi sorunları aştılar.


--------------------------------------------------------------------------------

Narcotic

Amerikada kurulan Türk rap grubu Narcotic 3 kisiden olusuyor. Bunlar G-Hun, I-Touch ve Sir-Hot. Grubun kurucusu olan Sir-hot nickini daha sonra Sirhot olarak degistirmis ve grubdan ayrildiktan sonra grubun anisina aka Narcotic olmustur. 1996 albümlerini tamamlayan grubun albümünün piyasaya çikisi Sirhot tarafindan durdurulmus.


--------------------------------------------------------------------------------

O

Ondaon

Ondaon, Sözlü Taarruz ve RAK Sabotaj gruplarinin birlesiminden olusan bir grup.
Sözlü Taarruz üyeleri Ramiz (Misero) ve Cabbar ile RAK Sabotaj grubu üyeleri Akbaba, Pusu ve Tuzak tarafindan olusturulan proje 2002 yilinda Zihni Müzik etiketiyle çikan bir albüme dönüstü.
Ondaon' u olusturan gruplardan Sözlü Taarruz, Istanbul' un köklü gruplarindan. Grubun müziklerini grup üyelerinden Ramiz yapiyor.
Sözlü Taarruz, melodik altyapilari, sert vokalleri ve mesajli sözleri ile dikkat çekiyor. RAK Sabotaj ise Tuzak, Akbaba ve Pusu adli üç kisiden olusuyor.
Uzun süreden beri çalismalarina devam eden grup, underground piyasada taniniyor. Grubun bir sarkisi Hiphop Menü 1' de de yer almisti.
Hammer Müzikle anlasan OnDaOn 2002 yilinda «Ondaon’u anlamak» albumunu piyasa surdu… albumde 14 track bulunuyor.


2004 yilina varinca ise Ondan grubu ayrilir ve hepsi yalniz calismaya karar verirler, ve 3 birden albüm cikarcaklarinida söylemektedirler.
Ramiz, almanyada birçok konsere cikip ilk kez avrupada yer almayi hedefledi


--------------------------------------------------------------------------------

Ogeday

Ogeday, çok erken yaslarda bilgisayarla tanisarak müzige basladi. Baris Manço ve Erkin Koray’in sarkilarindan remixler üretmek, uzun bir süre en büyük hobisi oldu. İlk söz denemeleri ise lisede ögretmenleri öven, elestiren rap sarkilariydi. Kivrak zekasi, freestyle Hiphop’ta onu digerleri arasindan siyrilmaya, remix düskünlügü, kisiligi, yasam biçimi ile Türk Hiphop kültürünün öncülerinden olmasina ve hayranlari tarafından “Hiphop’in abisi” olarak adlandirilmasina neden oldu.

Albümü olmamasina ragmen konserler ile hayran kitlesi genisledi. Müzigine olan yogun ilgi onu Mydonose Showland’e tasidi. Ardindan Park Orman’da, H 2000 ve benzer büyük organizasyonlarda sahne çalismalari geldi.
“Aria” reklam filmlerinin tüm Hiphop müziklerini hem supervisorlügünü yapti, hem de seslendirdi.
Simdi de Ulus Müzik ile birlikte sira albümde...

Ogeday’in RapTurka adini verdigi bu albümü olusturan sarkilarin çogu Rap’in dogası itibariyla Freestyle ( dogaçlama ) üretilmiş. Tamami yasanmis olaylara ve gözlemlere dayaniyor. Ogeday, Rapturka albümü için;
“Burada, Türkiye’deyiz. Bu HipHop bize ait. Müzigimizden ve hayatimizdan renkler var RapTurka’da.” diyor.

Ogeday kendisine “sanatçi” denmesinden hoslanmiyor. “Müzisyen” tabirinin daha dogru olacagini düsünüyor, Albüm’de 9+1 adet parça mevcut.
İlk Ogeday klibi “ Yamacima Gel” isimli sarkisina çekildi. Kilyos - Solar Beach ve civarinda görüntülenen klip’te 40 kisilik kadro rol aldi. Ulus Film Prodüksiyon’un çekimlerini üstlendigi klibin yönetmenligi Yekta Özbilen üstlendi.
Albümün tamami Sezen Aksu’nun stüdyosunda tamamlandi.
Vokallerin çogu Sezen Aksu’nun önerileri dogrultusunda seçildi. Ve RapTurka, Türk Hiphop’a sunulmaya hazır hale geldi...--------------------------------------------------------------------------------

Ö

Özgür B

20 Yaşında,Rize Doğumlu Özgür Bayraktar,1993 Yılında Müzikle Tanışır.Gitar,Bağlama ve Klavye Eğitimi Alır.Solfej Bilgisinide Tamamladıktan Sonra 1995 Yılında Çeşitli Oda Müziği Topluluklarıyla Çalışmaya Başlar.1996 Yılına Girildiğinde İlgisinin Alternatif Müziklere Kaydığının Farkına Varır.1995 Yılında Cartel'in Büyük Bir Patlamayla Vizyona Çıkması Onun Bu İlgisini Alevlendirir.Ancak 1996 Yılında Cartel Efsanesinin Sona Ermesi Onun İçin Türkçe Sözlü Rap Müziğininde Bittiği Anlamına Gelmiştir.Severek Dinlediği Müzikten Geride Sadece Bir Kaset Kalmıştır.
Türkçe Sözlü Rap Müziğin Boşluğunu Doldurmak Açıkcası O Kadarda Zor Olmamıştır Özgür İçin.MTV'de Takip Ettiği O Dönemin Efsane Mc'leriyle Yeni Bir Ruha Kapılmıştır.Artık O HipHop Müziğinin İçindedir.Önce Müzik Anlamında Bu Türde Çalışmaların Nasıl Yapıldığına Kafa Yorar.Fakat Tekniksel Yetersizlikler Onu Başarısız Kılar.Ardından 1999 Yılında Şans Eseri Girdiği Bir Müzik Markette Bir Türkçe Rap Albümü Görür.İşte Özgür O An Dünyanın En Mutlu İnsanı Olmuştur.Albümü Satın Alır -Eve Gidene Kadar İçinden Dua Eder. Ama Özgür Hayal Kırıklığına Uğrar.
Yapılan İşten Tatmin Olmamıştır.2000 Yılında Özgür İçin Yeni Bir Hayal Kapısı Aralanır.Özgür İstanbul'a Yerleşir.Artık İmkanları Sınırsızdır.Zaman Kaybetmeden Çalışmalara Başlar.Önceleri Albümlerini Takip Ettiği Müzisyenler İle Arkadaş Olur.2001 Yılının Sonlarına Gelindiğinde Özgür B.(Karahilal) İlk Lyriclerini Yazar.Yapmak İstediği Herkesten Farklı Olmaktır.Bu Nedenle Soft Müzikler Üstüne Soft Lyricler Yazar.2002 Yılının Sonlarında Kendi Home Studyosunda İlk Kayıdını Girer.2004 Yılının Ortasına Kadar Bir Çok Underground Projede Yer Alır.2005 Nisan Ayından İtibaren İse Üzerinde Çalıştığı Bandrollü Albümüne Yoğunlaşmaya Karar Verir.Albümünü Tamamlayan Özgür B. Dinleyicileriyle Buluşucağı Günü Beklemektedir--------------------------------------------------------------------------------

P

Pit10

1994 yilinda rap dinlemeye başladı.1999 yilinda ilk kayitlarimi yapmaya basladi. Su an 12 tane underground albümü var. İstanbullu. Bilgi Üniversitesi / Müzik - Ses Teknolojileri bölümünde okuyor.


--------------------------------------------------------------------------------

Panzehir

Panzehir, 2002 senesinde WhiteshadE tarafından kurulan yeni bir underground grup. WhiteshadE ve MC CypHeR'dan oluşan Panzehir, aynı zamanda R.T.F.(RHYMING THEORY FAMILY) adındaki bir clane de üye durumda. WhiteshadE 5, MC CypHeR ise 4 senedir rap yapıyor. Rap dinlemeye ise PUBLIC ENEMY, WU TANG, RUN DMC gibi gruplarla başlamışlar.

Lyriclere çok önem veren grup şarkılarında daha çok uyuşturucu, sokak yaşamı gibi konuları işliyor. Grubun 'BEYAZ ÖLÜM, SOSYETEYE DÜŞMAN, PARA-PARA-PARA!!! ve SON DARBE (KNOCKOUT!)' adlı önemli parçaları bulunuyor. Kendi home studiolarında çalışan grup şu sıralar aktif durumda. Panzehir grubu demo albüm projesinin yanısıra R.T.F.(Yeraltı Harekatı) adında bir EP çıkarmayı planlıyor. Ayrıca Panzehir'in break dance ve graffiti grupları da mevcut durumda.

Grup şu an tanıdık gruplarla da bağlantı halinde. Bence oldukça kaliteli ve Türkçerap'in ihtiyaç duyduğu gruplardan biri Panzehir. Dinlemeye çalışın derim. Undergrounddan sesler fena halde yükselecek gibi görünüyor.


--------------------------------------------------------------------------------

_________________
Rapçi Biyografileri... Sago19vj9


Düşman kelimesini arkadaşlık sıfatı taşıyanlardan öğrendim...

Rapçi Biyografileri... 44263f4b17ki7bp1
...Rapfon...
...Rapfon...
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 126
Kayıt tarihi : 23/01/08
Yaş : 24
Nerden : Bursa

http://undergroundrap.forumdizini.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Rapçi Biyografileri... Empty Geri: Rapçi Biyografileri...

Mesaj  ...Rapfon... Bir Cuma Mayıs 09, 2008 5:43 am

R

Rapozof

Rapozof, 1985 yılında Edirne'de doğdu. Rap dinlemeye kü. yaşlarda başladı ve ilk demolarını 1999 yılında üretti. 2000 yılı içerisinde limited copy olarak ilk underground albümü "Çek Kılıcını EP" yi çıkardı. 2001 yılına kadar sol.alışan Rapozof, bir dönem AdrianaPolis grubu ile çalıştı ve 2002 yılında "Raphane" isimli underground albüm çıkardılar. Rapozof, bir dönem de Pit10 ile Fecr-i Âti grubunu kurup rap hayatını sürdürdü. Solo kayıtlarına bir yandan devam ederken 2003 yılı içerisinde tek çalışma kararı aldı ve o zamana kadar ürettiklerinde ufak bir kaç değişiklikten sonra kayda değer parçaları ilk LP'si olan "Sözlerin İzleri" 'nde toparladı, 2004 yılında underground'a sundu.. Eğitimi dolayısıyla 1 yıl rap'e ara verdi ve kendi stüdyosuna Ultrasonic Recordz (C) ismini verdi. 2005 yılı yaz başlarında "Cevap Anahtarı LP" ile rap hayatına tekrar döndü. 2005 sonbahar aylarında, tüm müzikleri Rapozof'a ait olan, Sansar ile birlikte ortak yapıt "Kontrol Kalemi" albümü underground'a sunuldu. Rap hayatını durmaksızın sürdüren Rapozof, 2005 'in son aylarında "Sobelendin LP" yi çıkardı. 2006 yılının ilk çeyreğinde, Ultrasonic Recordz ekipmanlarını daha da güçlendiren Rapozof, aynı tempo ile Mart 2006'da oldukça ses getiren "Dinleniyorum LP" yi çıkardı. Rapozof, şuana kadar bir çok toplama albümde yer aldı ve underground albümlerde featuringler yaptı, sayısız parti,konser ve festivalde sahneye çıktı.Bir çok rapçiye gerek kayıt gerekse beat açısında yardımda bulunuyor. Çalışmalarını tam gaz sürdüren Rapozof, şu sıralar "Rapozof,Sansar,U.l.a.ş." olarak "3ün1i" albümünü Ultrasonic Recordz'ta hazırlıyorlar.

Diskoğrafi

2000 - Çek Kılıcını EP (solo)
2002 - Raphane 1 (AdrianaPolis ile)
2004 - Sözlerin İzleri LP (solo)
2005 - Cevap Anahtarı LP (solo)
2005 - Kontrol Kalemi EP (Sansar ile)
2005 - Sobelendin LP (solo)
2006 - Dinleniyorum LP(solo)


Rapozof 'un bulunduğu toplama albümler :

2002 - Rap Konseyi (Underground Comp.)

2004 - Rapperville(Underground Comp.)

2004 - Uzun Yollar(Underground Comp.)

2005 - Sus Yer Altı Konuşuyor (Underground Comp.)

2006 - Yer6ndan Yer Üstüne (Underground Comp.)


Rapozof 'un featuring yaptığı albümler :

2004 - İzahat Yöntemi (Pit10 Underground LP)
2004 - Sınır Ötesi İçsel Çığlık (Maten Underground LP)
2005 - Ekinoks (Rahdan Underground LP)
2005 - Serkeş Lirik (Sansar Underground LP)
2005 - İlk Hamle (Antitez Underground LP)
2005 - Bugün Biraz Durgunum (Mahzen Underground LP)
2005 - MuharRAPe (ŞüpheUnderground LP)
2005 - Dört Duvar (****n Underground LP)
2005 - Zihn-i İblis (Alkanzi Underground LP)
2006 - Menfaatler ve Ötesi (Ertu Underground LP)
2006 - Kutsal Mekan (Despo Underground LP)
2006 - Parabellum (Giyotin Underground LP)
2006 - P.opat Yazar (Sansar Underground LP)
2006 - Parlayan Madalyon (Patron Underground LP)


--------------------------------------------------------------------------------
Raptor

Asıl adı Burak olan Raptor , 1985 yılında Antakya'da dünyaya geldi. 2000 yılında dinleyici olarak başladığı Rap müzikte , kısa bir süre dinleyici rolünde kaldıktan sonra lirik yazmaya ve vokal çalışmalarına başladı.

Yaklaşık 2 senelik birikiminin ardından uzun zamandır arkadaş olduğu P-Fox ile bir grup kuran Raptor , "RPG" ( Raptor P-Fox Grubu ) adını verdikleri bu grup altında underground parçalara imza attılar. Bu ikili, 2002 yılının sonlarına doğru bir arada çalışmak kaydıyla RPG grubuna son verdikten sonra , solo çalışmalara ağırlık verdiler ve böylelikle Raptor ilk solo albümünün hazırlıklarına başlamış oldu.

Geçen zamanla birlikte Antakya'daki Mc'lerin sayısıda arttı ve Türkiye'nin ilk Rap Oluşumlarından biri Orontez'in temeli Raptor,Culdesac,Rıhtım ve Zelkalite'yle 8 kişi olarak atılmış oldu.
Antakya'da ve çevresindeki çeşitli organizasyonlarda sahne alan Raptor, 2003 yılının yaz ayında düzenlenen Antalya Hiphop Festivali 1'de sahne alarak , bir çok kişiye kendini kanıtladı ve prodüktörlüğünü Dj Yeter'in yaptığı "Akdeniz Donanması 2" ye "Kanlı Kader" isimli parçasıyla katıldı.

Orontez'deki Mc'lerle ve solo olarak sayısız parçaya imza atan Raptor, 2004 yılının başlarında P-Fox'la birlikte Türkiye'nin ilk Underground kliplerinden biri olan "Yeşeren Umutlar" ı çekti ve sadece Orontez.com'dan, yaklaşık 6000 kez indirilmesiyle Rap müzikte kendine bir yer sahibi edinmiş oldu.
Aynı sene içerisinde 10 Track'ten oluşan ilk solo albümü 10TEZ'i underground olarak piyasaya sürdü. 2004 yılındaki başarılı işlerinin ardından oldukça suskun bir döneme giriş yapan Raptor bu aralar 2. albümü "Bir Dünya Çiz Kaleminle" ile Rap dinleyicilerinin karşısına tekrardan çıkmaya hazırlanıyor.

Raptor'a göre : Her dinleyici Rap yapmamalı. Sadece kendine güvenen ve Rap'in piyasadaki seviyesini yükseltebileceğine inanan kişiler Rap'le aktif olarak uğraşmalı.. Türkiyede ki gençler Rapi , kişinin çevredesindeki popülaritesini arttırmaya yarayan ya da kişiyi özel bir noktaya taşıyan bir araç olarak görüyor. Bu son derece yanlış. Belkide Türkiyedeki Rapin yükselememesi bu yüzden kaynaklanıyor. Bana göre Rap, kişiye bir çıkar sağlamamalı, daha doğrusu Rapten bir çıkar beklenmemeli. Hedefleriniz hiçbir zaman Rapin içindeki insanlara ulaşmak olmasın , yaptığınız veya yapacağınız işlerle , bu müziği çevrenize dinletin , onlara içindeki doğruları anlatın, açıkçası bu müziğe yeni dinleyiciler katmaya çalışın. Bu yola yüreğinizi koyun, koyun ki insanlar Türkçe Rapin güzelliğini iyice anlayabilsinler.


--------------------------------------------------------------------------------

Raffine

1986 İstanbul doğumlu RAFFİNE’nin gerçek adı SERTAÇ SOYSAL. Rap ile ilgilenmeye başlaması 1997 yıllarına denk geliyor. Büyük bir SAGOPA KAJMER hayranı olması onu lise yıllarında rap yapmaya itiyor.

Aldığı bir derginin hediyesi olan cd’nin içinden çıkan amatör bir studio programını keşfetmesi ile kendini sonucunu bilmediği bir serüvenin içinde buluyor. Bu serüven başladığı noktaya geri dönüyor, SAGOPA KAJMER. Kader denilebilecek bir olay ile ZET ile tanışıyor. Beraber LEH”CHE” MIXTAPE albümünü yapıyorlar ve SAGO onu KUVVETMIRA bünyesinde görmek istiyor. Orda ilk profesyonel isini yapıyor.

”KAFİLE” COMPLATION albümünde 4 trackte sesini duyuruyor.--------------------------------------------------------------------------------

Raziel

21.03.87 Giresun doğumlu. Çocukluğundan bu yana çoğu zaman farklı meskenlere taşındıkları için bir çok yaşam formları arasında gidip geldi. Lise dönemi geldiğinde küçük denemeler ve şiirler yazdığı için çesitli küçük dergilerde boy gösterdi, fakat asli ruhunun yıllardır onun temeli haline gelen müzikte olduğunu fark etmesi tüm isteklerini askıya alıp müziğe yoğunlaşmasını sağladı. Düşünce’yle birlikte EFFEKT isimli bir oluşum kurdu ve çalışmalarını ilk kez projeleştirmiş oldu. Çocukluğunda dinlediği akımlardan kalan izleri deneysel çalışmalarında hissetirmeye başlaması, çıkarttıkları bu ilk albümün amatör rap gruplarının albümleri arasından sıyrılmasındaki en önemli faktör oldu. Halen underground solo projesi olan Mekan-ı Cehennem isimli double cd üzerinde çalışıyor. Bu esnada küçük klüplerde ve özel organizasyonlar dahil olmak üzere birçok yerde sahne almaya devam ediyor.
2005 yılında Da Poet ve Mozole Mirach’la birlikte bir proje başlatıldı. Beatler ve kayıtlar tamamlandığında internet’e verilen projenin ismi “SERT ÜNSÜZLER” kısa bir sürede dinleyenlere ulaştı ve çok iyi tepkiler aldı.
Tamamlanmak üzere olan ve double cd olarak dinleyenlere sunulacak olan yeni solo albümünün mixleri ve artwork yapımı ise devam etmekte.

Kompozisyonlarından dökülen sözlerinde insan psikolojilerini sürreal bir tabloda yansıtmaya calışan rapper, zıt kavramların ince sınırlarında, basit bir örneklemeyle siyahın var olacağı en beyaz duyguyu, lunatic ve duygusal motiflerle sorgulayarak aksediyor.

hayat=insan=döngüler. küçük tablolar=şarkı. kalan=raziel...(nisroc tanimlari)

_________________
Rapçi Biyografileri... Sago19vj9


Düşman kelimesini arkadaşlık sıfatı taşıyanlardan öğrendim...

Rapçi Biyografileri... 44263f4b17ki7bp1
...Rapfon...
...Rapfon...
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 126
Kayıt tarihi : 23/01/08
Yaş : 24
Nerden : Bursa

http://undergroundrap.forumdizini.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Rapçi Biyografileri... Empty Geri: Rapçi Biyografileri...

Mesaj  ...Rapfon... Bir Cuma Mayıs 09, 2008 5:43 am

S***SAGOPA KAJMER***

Yunus Özyavuz 1978 Samsun doğumlu.
İlk olarak Samsun'da yerel radyoda dj'lik yapmaya başladi.
-1997 de üniversite okumak için İstanbul'a geldi. "İSTANBUL ÜNVERSİTESİ FARS DİLİ VE EDEBİYATI"
-1998 de kendi müzik studyosu KUVVETMİRA'yı kurarak müzik çalışmalarına başladı.
-1999 yılında çeşitli sanatçıların yeraldığı ilk türk rap albümü "Yeraltı Operasyonu"albümünde ilk projesi olan "SİLAHSIZ KUVVET" ismiyle yer aldı ve en fazla dikkati çeken kişi oldu.
-2001 yılında ilk albümü SILAHSIZ KUVVET "Sözlerim Silahım" çıkardı.
-2002 yılında ikinci albüm SILAHSIZ KUVVET "İhtiyar Heyeti"çıktı .
-2002 "SAGOPA KAJMER"i yarattı.İsmiyle aynı adı taşıyan bir albüm çıkardı.
-2002 yılında CEZA "Med Cezir" albümünün produktorlüğünü yaptı..Albümün tüm müziklerini kendisi yaptı.
-2003 yılında yeni albümü "Bir Pesimistin Gözyaşları" albümünü tamamladı ve 2004 yılında double olarak 150 dakika süren bir albüm piyasaya çıkarttı.Yepyeni bir sound yaratarak büyük dikkat çekti.
-2004 yılında FUCHS "Huzur N Darem" albümünün produktorlüğünü yaptı.
-2004 Cem Yılmaz'ın G.O.R.A. filminin Soundtrack müziklerini yaptı."Al !de buradan Yak isimli parçaya video klip çekti.
Dj MicCheck Türkiye'de "turntablizm" akımının öncüsüdür.(plaklarla scratch show)
İstanbul'a yerleştikten sonra müzik çalışmaları ve üniversite eğitiminin yanı sıra en güçlü radyolarda müzik diraktörü ve dj olarak çalıştı.Halen Power fm' de program yapmaktadır.
h2000 ve j&b festivallerinde dj'lik yaptı.Yurt dışında çeşitli yerlerde Dj'lik yaptı.
Çok önemli bir müzik birikimi ve arşivine sahip Dj MicCheck "Sagopa Kajmer" kimliğiyle "PESİMİST UNDERGROUND RAP" tarzını oluşturmuş , müzik kalitesi ,söz zenginliği ve etkileyici sesiyle kendisini birçok değişik kitleden insana kanıtlamıştır.
Yurt dışından sanatçılarada altyapı müzikler hazırlamıştır.


--------------------------------------------------------------------------------

Silahsiz Kuvvet (Sagopa Kajmer)

DJ Mic Check a.k.a Sagopa Kajmer´in kurdugu grup SILAHSIZ KUVVET tek kisilik bir grup. Su ana kadar 3 bandrollü albümü bulunan (Sözlerim Silahim, Ihtiyar Heyeti, Sagopa Kajmer) Mic Check bir çok underground projeyede imza atiyor. Bu albümlerden baska Dj Mic Check a.k.a Sagopa Kajmer´in iki de underground albümü (Pesimist e.p. ve 10 Kursun) bulunmakta. Ayrica KuvvetMira adli ekibi ile birlikte bir mix tape hazirlayan Mic Check, profesyönel DJ´lik yapmaya devam ediyor.

DISKOGRAFI;

Yeralti Operasyonu (Compilation 2000)
Sözlerim Silahim (Silahsiz Kuvvet debut albüm 2000)
Sagopa Kajmer - Pesimist ep (2000)
Sagopa Kajmer - 10 Kursun (2001)
Ihtiyar Heyeti (Silahsiz Kuvvet 2. albüm 2002)


--------------------------------------------------------------------------------

Sansar :

Rap yapmaya 2000 yılında başlayan Sansar ilk kaydını 2002 yılında yaptı. Sansar, 5 tane solo underground albümü ve 2 tane ortak underground albüme sahip.

Solo albümler :
Muazzam Perdah(2004), RAPertuar(2004),Zincirleme Kaza(2005), Serkeş Lirik(2005) ve P.oz(2005). Ortak Albümler : Rahdan ile "Keşmekeş" (2005), Rapozof ile "Kontrol Kalemi" (2005)


--------------------------------------------------------------------------------

SİRmC

SiRmC aka SC , 1986 Erzurum doğumlu.6 yaşından beri İzmir/Karşıyaka'da yaşamaktadır,Rap'e 1995 Cartel ile başlayıp 2 yıl rap e ara verdikten sonra tekrar hiphop kültürüne bağlanmaya başlamıştır,bu başlayışta kuzeninin büyük bir etkisi olmuştur.Rap'e admını attığı ilk günden bu yana SiR lakabını kullanmaktadır.Aka 'sı olan SC ise açılımı SMYRNA CREW'dir...

2003 yılında ilk demo kaydını giren SiR olumlu tepkiler aldıktan sonra,daha profosyonel kişilerle çalışıp daha kaliteli çalışmalar ortaya koymuştur.2005 yılında ilk Solo albümünü çıkardı...

26 Haziran 2005 "istihare"
15 Kasım 2005 "son tango"
14 Şubat 2006 "PLATONİK DUGULAR"

Albümleri ile hızlı çıkışını sürdürmüştür.Şuanda Dream TV de dönmekte olan "yüreğim ağlar" klibi çok ilgi görmüş durumdadır.Son albümünden "mahzene yolculuk" ve Sığınak grubu ile "nerdeyim" parçasına Klip çekmiştir ve Sayısız konser ve JAM de yerini almıştır.SMYRNA CREW çatısı altında bir oluşum kurmuştur...


--------------------------------------------------------------------------------

Sirhot

Ankara’da doğan Sirhot 5 yılını Almanya’da geçirdikten sonra İstanbul’a döndü. 19 yaşında İstanbul'u Amerika'da eğitim almak üzere terk etti. Amerika' da bulunduğu 7 sene içinde bilgisayar, grafikerlik ve müzik eğitimi aldi.

Sirhot müzik hayatına 10 yaşında başladi.13 yaşında rap müzikle tanışıncaya kadar bir heavy metal dinleyicisiydi. 13 yaşında başlayan rap müzik kariyeri Amerika’da yayınlanmak üzere yapılan ama şartlardan dolayı gerçekleşemeyen Turkish style adlı singleıydı.Daha sonra Sirhot 1995 yılının yaz mevsiminde İstanbul’da 3 kişiden oluşan HAYALET adındaki ilk rap grubunu kurdu. Bu grup sadece Kan Kardeşler ve Hayalet adlı 2 şarkı yaptı. Bunu takiben Amerika'da 1996 yılında gene 3 kişiden oluşan NARCOTIC adlı grubu kurdu. Sirhot aynı yıl içinde grubu Narcotic`in Beyaz Karanlık adını verdiği ilk albümünü tamamladı.

Narcotic albümü bitince Nazan Öncel ile anlastı fakat işler iyi gitmedi. Plak şirketleri gruplar yerine tek bir şarkıcıyı tercih ettikleri ve rap'e bir ilgileri olmadıkları için bitirdiği albümün yayınlanmasını istemeyen Sirhot gruptan ayrılmak zorunda kaldı.

Sirhot Amerika'yı 2000 yılında terk etti ve Kadıköy İstanbul’da Türkiye'nin ilk rap stüdyosu olan Digitalmix'i kurdu. Bunu takiben kendi solo albümü üstünde çalışmalara basladı.

Knockout adındaki Solo albümü yakında piyasada olacak. Kendi albümünü hazırlarken boş durmayan Sirhot aynı zamanda Türkiyede’ki en iyi rap gruplarından biri olan Nefret' in prodüktörlüğünü üstlenerek bu grup için 9 şarkı besteledi ve "Anahtar' isimli albümlerini yaptı. Bununla birlikte Narcotic'in albümüne birkac şarkıekledikten sonra 2002 yılında grubu NARCOTIC'in albümünü de piyasaya çıkarttı.

2002 yılında en iyi prodüktör en iyi toplama albümü ve hiphop onur ödüllerini ve 2003 yılında da Türkiye’de en iyi rapper ödülünü aldi. Sirhot şu anda bir çok yeni yeteneğe kapı açıyor ve prodüktörlüğünü üstleniyor.


--------------------------------------------------------------------------------

U

Ulaş

U.L.A.Ş1996 yılından 2001 yılına kadar Hücre grubunun iki üyesinden biri olarak çalışmalarına devam etti. İlk çalışmaları olan Vazgeç Çocuk 1999 yılında underground için yayınlandı. Bu parça o dönemin hitlerinden biri olmakla birlikte Türkçe Rapr17;in klasiqlerinden biri haline geldi. Daha sonra uzunca bir sessizliğe gömülen grup 2001 yılında son çalışmaları Demoralizasyon şarkısını yine underground için piyasaya sundu. U.L.A.Ş. da bu esnada ilk solo projesi olan Senin Değerlerin...E.P.sini hazırlayıp, aynı yıl içinde rap dinleyenlere sundu. Sekiz şarkı içeren E.P.r17;den sonra üç yıl sessiz kalan U.L.A.Ş., bu süreci tamamen karanlığa gömerek profesyonel anlamda bir adım attı ve Taşoda Prodüksiyon bünyesindeki RapBiznezz ile sözleşme imzaladı....--------------------------------------------------------------------------------

Y

Yener
Yener Cevik 1979 Izmir Dogumlu... Gecekondu mahallesinde Dünyaya gelen bu efsanevi Rapci halen de gecekondu'da yasamakta, yani argo anlamiyla varo$ genci. Rap dinlemeye 1989'da Run DMC ile baslamadan önce arabesk dinler ve hala'da dinlemektedir.

Yener büyük bir Orhan Gencebay fanatigi oldugunu saklamiyor. Arabeskle rapi birlestirmesinin rap hayatinda basarili ve iyi olduguna inanmakta, çünkü Yener bu müziklerle büyüdü, bu Müzikle yasiyor ve bunlarlada ölecegini dile getiriyor.

Ilk konserini lise 1'de kendi okulunda sahne aldigi ilk parcasi Liseli Genc olmustur. Ardindan vakitler gecti zaman gecti ve Yener bu günkü haline gelmistir. 2000 senesinde J&B müzik festivalinde ve H 2000 gibi müzik festivallerinde sahne alarak, kendisini gelistirmis ve bilgi toplamasina yardimci olmustur.Bu Festivallerde yer almadan önce sayisiz Organizelerde sahne almis hayran toplamaya baslamistir.

Yenere calismalarinda DJ ÖZFER ve DJ ZACK den yardim görmüs ve su siralar DJ MAHMUT, DJ CAGDAS ve MLTNZ produksiyondan YASIN'den Sarkilari icin altyapilarini temin etmekte. Sadece Sahne de degil bunun yaninda cesitli Müzik programlarindada yer alan Yener Türkce Rapin önde gelen isimlerin birisi olmayida basarmistir. Yener calismalarini halen sürdürmekte ve beraber calistigi isimler arasinda STERYO CEM, DJ MAHMUT, TURBO gibi isim yapmis Rapcilerle featleri olmustur.Bunun yaninda DJ CAGDAS ve VOLKANIN cikacak olan albümlerinde Yenerin essiz sesinide feat olarak dinliyebilirsiniz.
2004 yili yenerin yiliydi, cünkü Universal sirketiyle 1999-2000 yili kayitlariyla cikardigi albüm piyasaya sürülmüstu! Ismi "SUS" olan albümün, kayitlari 1999-2000 yillarinindir, ve 13 track bulunmaktadir.
Yener bos durmuyor, ilk avrupa cikartmasi olan Almanya, 4 eylül 2004 ayinda gerçeklestirilmistir, Simdi Now Festivalinde, Sultan Tunç ile sahne almistir!
Ve o arada Yener Almanyada bos durmayip, Sirtlanin albümünede bir parcaya eslik etmistir.
Ondan birkac ay sonra Yener, cikacak olan albumu KEPENK için birde klip cekti, "Cilekes" parcasina birde klip cekmistir.

SUS isimli Albümünün arkasindan simdide birde Underground E.P si cikarmistir. Ishporta Rap isimli bu E.P de 6 parca bulunmakta ve yapimini Izmir Alsancakta bulunan Müzik Sirketi Black Cat Music House üstlendi.
Albümün satisi yalniz Yener tarafindan yapilirken alt yapilari Dj Zack, Dj Cagdas, Yasin ve tekrar Izmirden tanidigimiz Emir

_________________
Rapçi Biyografileri... Sago19vj9


Düşman kelimesini arkadaşlık sıfatı taşıyanlardan öğrendim...

Rapçi Biyografileri... 44263f4b17ki7bp1
...Rapfon...
...Rapfon...
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 126
Kayıt tarihi : 23/01/08
Yaş : 24
Nerden : Bursa

http://undergroundrap.forumdizini.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Rapçi Biyografileri... Empty Geri: Rapçi Biyografileri...

Mesaj  ...Rapfon... Bir Cuma Mayıs 09, 2008 5:44 am

Yasin
1984 yilinda , Baskent Ankara’da dogdu. Hip Hop ile küçük yasta tanisti. 14 yasinda , akranlari oyun oynarken o müzik yapmaya merak sardi ve o yaslarda arayis içindeydi. ilk ve Orta okulu Yesilevler ilkögretim okulunda bitirdi. Çevresinde ona yol gösterecek hiç kimseyi bulamiyordu. Eline geçen bir kaç programla beat yapmaya , söz yazmaya basladi, biryandan da break dance hareketlerini çikarmaya çalisiyordu . Çevresindeki bir kaç arkadasiyla evde basit kayitlara giriyordu. Liseyi Bahçelievler Deneme Lisesinde okuyordu. 1999 yilinda tek basina Amerika’ya gitti. Ancak orada yasadigi birçok olaydan dolayi tekrar Türkiye’ye döndü . Okulu bitmisti. Kendisiyle ayni semtte oturan Evren’le tanisti, onunda tecrübesini ve yasam felsefesini göz önünde tuttu ve Mode XL olustu...--------------------------------------------------------------------------------

Z

Zet
Aslında zet ‘in gerçek isminin nerede doğduğunun pek de önemi yok yaptığı şarkılara bakılırsa. ‘’Kendime telefon açtım al beni kurtar buradan. İnsanlar türk filmlerindeki ölüm sahneleri kadar sahte.dolduramadım bir sayfa bile onlardan bahsederken, yazabildiğim tek şey yalan , hain ve sdasdasdasddsfdsfsdfdsf ‘’derken belki de yaşamına giren onca insanı bu sözlerde özetlemiş oluyordu zet.
‘’Atma mahpusa beni ,ben suçlu değilim..geri dönemezsin artık ,arkandan kilitli kapım’’ giden sevgiliye zetin ağzından yazılmış muhteşem sözlerdir..

Zetin biyografisini yaparken bize yardımcı olacak tek şeyin kendi şarkılarındaki cümleleri olacağını düşündüğümden zet ancak böyle tanımlanabilir dediğimden böyle bir biyografi yolunu seçtim.
"Gözlerinde deniz yarattım..yüzmeye halim kalmadı diyen zetin bir aşkın yılgınlığını belli eden halini anlayabiliyoruz kolayca".

Hani derler ya bir sanatçının yaşamı eserlerinde gizlidir. Bunu zette kolayca bulabilmemiz mümkün.
Çünkü zet yaşamını şarkılarına aktarabilen biri..
Mükemmel lirikleri tüm kaliteli rapperların olduğu kuvvet miraya girmesinde etkili olmuştur.
Zetin yeteneğini keşfeden sagopakajmer zeti kanatları altına almıştı.


ALINTIDIR.

_________________
Rapçi Biyografileri... Sago19vj9


Düşman kelimesini arkadaşlık sıfatı taşıyanlardan öğrendim...

Rapçi Biyografileri... 44263f4b17ki7bp1
...Rapfon...
...Rapfon...
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 126
Kayıt tarihi : 23/01/08
Yaş : 24
Nerden : Bursa

http://undergroundrap.forumdizini.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Rapçi Biyografileri... Empty Geri: Rapçi Biyografileri...

Mesaj  psikopatbebe Bir Cuma Ekim 24, 2008 2:58 am

paylaşım için saol
psikopatbebe
psikopatbebe
Üye
Üye

Mesaj Sayısı : 28
Kayıt tarihi : 23/10/08

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Rapçi Biyografileri... Empty Geri: Rapçi Biyografileri...

Mesaj  ...Rapfon... Bir Cuma Ekim 24, 2008 6:53 am

Rica Ederm;)

_________________
Rapçi Biyografileri... Sago19vj9


Düşman kelimesini arkadaşlık sıfatı taşıyanlardan öğrendim...

Rapçi Biyografileri... 44263f4b17ki7bp1
...Rapfon...
...Rapfon...
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 126
Kayıt tarihi : 23/01/08
Yaş : 24
Nerden : Bursa

http://undergroundrap.forumdizini.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Rapçi Biyografileri... Empty Geri: Rapçi Biyografileri...

Mesaj  K A F~K E F Bir Cuma Kas. 20, 2009 10:43 am

Pit10'u ben hiphop'çı sanıyodum
Teşekkürler Şeyda'm

K A F~K E F
Üye
Üye

Mesaj Sayısı : 7
Kayıt tarihi : 18/11/09

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz